Answer:
The first one 3^7 *1/3-4
Step-by-step explanation:
Answer:
$0.80
Step-by-step explanation:
Find the unit rate
1 apple costs ?
1.20/6 = cost of 1 apple
1 apple = $0.20
4 apples = $0.20 * 4
4 apples = $0.80
Answer:
show how you know .. :D good rhyme
Step-by-step explanation:
park = 4" x 6" ( inches) small park
but one inch = 30 miles ooh big park
4*30 X 6*30
120 X 180 miles... like a big game range? :? very big
since we only have 6 square inches to fit the map into... then.. what size of map would fit? what size equals 6 inches? 2 x 3 ? hmm yes that's 6
soooo shrink the 4" x 6" to 2"x 3" so the scale needs to double or
1 inch = 60 miles
2"*60 x 3"*60 = 120 x 180 miles.. looks good try that :)
there is no visible graph
Step-by-step explanation:
Answer:
If an item is x dollars and 20% discount is applied, the new price will be: 0.8x
Step-by-step explanation:
100 - 20%(20) = 80
80 = 80% or 0.8
So, the remaining of the price of x will be 0.8x.