894 mi^2
as 24 x 37.25 = 894
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
4:7
Step-by-step explanation:
Okay, so first convert the feet to inches so 3x12=36. So the it's 36:63. Then if you simplify it you get 4:7.
Answer:
The answer is 8.1 h
Good luck!!!!!
Step-by-step explanation:
Answer:
use the verticle line test. if a verticle line touches two points on the graph then it is not a function, if the verticle line only touches one point then it is a function.
for your question the answer is the 3rd option - Graph with 5 points plotted at (negative 3, 2), (negative 2, negative 1), (0, 3), (1, 0), and (2, negative 3)