Answer: 1 right angle is the maximum
2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
We are basically given most of what we need to calculate the height of the cannonball.
We use the formula h = –16t+ vt + s to find the height requested.
Let v = 160
Let s = 10
Let t = time in seconds
Was the value of t included? We need to know t to plug into our formula.
You know everything else except for t. Go back to your notes to search for t. Afterward, plug the value of t and everything else given above into the formula and calculate to find h.
Answer:
436
Step-by-step explanation:
Colin’s score=141
Brian’s score= 141+154
=295
Total score = 295+141
=436
Answer:
11
Step-by-step explanation:
Plug in
0 for j to get 1
1 for j to get -2
2 for j to get 4
3 for j to get -8
4 for j to get 16
Then add 1 - 2 + 4 - 8 + 16 = 11