1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly [62]
2 years ago
8

What two factors give me a product of -56 and a sum of 1

Mathematics
1 answer:
OverLord2011 [107]2 years ago
4 0

Answer:

8 • -7

Step-by-step explanation:

because if you multiply these numbers you would get -56 and if you add them the answer will be 1.

You might be interested in
Joe pays $26.78 for 6.5 gallons of gas.
Dovator [93]

Answer:

$4.12

Step-by-step explanation:

$26.78 / 6.5 gallons = $4.12 per gallon

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Michael has a collection of 1404 race cards.He hopes to sell the collection in packs of 36 cards,and make 633.75 when all the pa
Anna007 [38]
He should charge 16.25 for each pack
6 0
3 years ago
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Paraphin [41]

the overhead, fixed costs, is $1000.

the variable cost is $200, so if she sells "x" tiles, then her costs is 200*x or 200x.

total costs then will just be C(x) = 200x + 1000.

namely both costs added together.

Revenue is just how much it's been taken in from the sales, since each tile is selling for $240, then the revenue is simply 240*x or just R(x) = 240x.

break even point is when those two guys equal each other

\bf \stackrel{R(x)}{240x}=\stackrel{C(x)}{200x+1000}\implies 40x=1000\implies x=\cfrac{1000}{40}\implies x=25

what if the cost for each tile were $220, 20 bucks more?

\bf \stackrel{R(x)}{240x}=\stackrel{C(x)}{220x+1000}\implies 20x=1000\implies x=\cfrac{1000}{20}\implies x=50

well, if the cost for each tile is $200, her break-even point is at 25 units, namely once she has sold 25 tiles, she's has lost nothing, has won nothing either, but hasn't lost anything.

if the cost is however $220 instead, her break-even point comes much later, at 50 units, so she'll have to sell more tiles in order to not have any losses, so she's worse off if the cost is more or course.

4 0
3 years ago
PLEASE HELP ME WITH THIS!!
kvasek [131]

The answer is 1,250 i think

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of 5n-3 when n=5?
joja [24]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

We are given the expression:—

\displaystyle \large{5n-3}

When n = 5, substitute/change n to 5:—

\displaystyle \large{5(5)-3}

Evaluate:—

\displaystyle \large{25-3=\boxed{22}}

__________________________________________________________

<u>Summary</u>

  <u>Substitution</u>

Changing or replacing from a term to another terms/expression is called substitution.

Examples:—

If we are given the expression \displaystyle \large{2y-1} and we want to find the value when y = 4, simply replace y-term to 4.

\displaystyle \large{2(4)-1=8-1=\boxed{7}}

__________________________________________________________

If you have any doubts regarding my answer/explanation, do not hesitate to ask in comment!

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Given the parent function, y=2^x, write an equation for a function that has a vertical shift down 5 units.
    15·2 answers
  • Which of these below correctly solves for y of the equation 3x - 2 = 4y + 5?
    6·1 answer
  • Can someone pls help ASAP
    9·1 answer
  • del and jen have a joint checking account. their balance at the beginning of October was $6238.67. During the month they made de
    6·1 answer
  • Ian worked 45 hours in a week, earning a total of $1101.60. He worked 35 hours normal time, 8 hours of time and a half and 2 hou
    5·1 answer
  • Find the domain of y=3x+3 square root
    8·1 answer
  • State the domain and range for the graph of the following function:
    8·1 answer
  • Kit bought a soft drink and a sandwich for $9.00. What was the price of each if the sandwich cost 3.5 times as much as the soft
    15·1 answer
  • Is the number below<br> rational or irrational?<br><br> Square root of V16
    5·1 answer
  • There are 45 female performers in a dance recital. The ratio of men to women is 8:9. How many men are in the dance recital? Ther
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!