1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
julia-pushkina [17]
3 years ago
9

A rectangular birthday present, 3 in. by 7 in. by 8 in., is covered by wrapping paper. How much wrapping paper is required

Mathematics
1 answer:
madam [21]3 years ago
4 0
2 x (7 x 3) + 2 x (8 x 7) + 2 x (8 x 3)
You might be interested in
The point-slope form of the equation of the line that passes through (–4, –3) and (12, 1) is y – 1 = y minus 1 equals StartFract
Illusion [34]

Answer:

x-4y=8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Help me please....
KIM [24]

Answer:

car a-50 kilos per hour

car b-55 kilos per hour

car b is faster

Step-by-step explanation:

150/3=50

220/4=55

3 0
3 years ago
Rico is estimating 139 x 18 Find his mistake and correct it.<br><br><br> 100 x 10 =1,000
mel-nik [20]
139 is suppose to be 140 and 18 is suppose to be 20, 140 x 20 = 2800
Home this works
4 0
3 years ago
I need to explain/show work.<br> Help please
Fittoniya [83]

Answer:

adult tickets = 17, children tickets = 9

Step-by-step explanation:

Let x be the number of children and y the number of adults

Then given that 26 tickets are sold, we can write

x + y = 26 → (1)

Given that ticket cost was $194 we can write

5.5x + 8.5y = 194 → (2)

Rearrange (1) expressing y in terms of x by subtracting x from both sides

y = 26 - x → (3)

Substitute y = 26 - x into (2)

5.5x + 8.5(26 - x) = 194 ← distribute and simplify left side

5.5x + 221 - 8.5x = 194

- 3x + 221 = 194 ( subtract 221 from both sides )

- 3x = - 27 ( divide both sides by - 3 )

x = 9

Substitute x = 9 into (3) for corresponding value of y

y = 26 - 9 = 17

Hence number of adult tickets sold = 17

number of children tickets sold = 9

5 0
3 years ago
Pls help!<br><br> The question is in the picture below
Sophie [7]
You divide the shape into as many shapes as you want, and then multiply then all and add!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Isabella buys a 1.75 litre carton of apple juice. What is the largest number of 200 millilitre glasses that she can have from th
    15·1 answer
  • 108 pencils to 27 students <br> What is the unit rate?
    11·2 answers
  • -p - 8p - 10 - 8p simply
    11·1 answer
  • A 6 oz package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10 oz package?
    6·2 answers
  • Which of the following inequalities is best represented by this graph?
    10·2 answers
  • 1161.90 to the nearest hundred
    14·1 answer
  • A bag of 7 bouncy balls cost $9.80. What is the unit price?
    12·1 answer
  • 8. 6r + 5 = 4 6 - 7y -20 ​
    9·1 answer
  • What is 4 - 2x = 10?
    13·2 answers
  • What is X equal to.<br> __I__<br> X 1<br> X 1<br> 1
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!