1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lilavasa [31]
3 years ago
14

Multiply(-19/29)(11y)​

Mathematics
1 answer:
WINSTONCH [101]3 years ago
3 0

Answer:

=\frac{-209}{29}y

I hope this help you :)

You might be interested in
Vanessa purchased 2 different 3 1/2 liters bottles of soda and 4 different 2 1/4 liter bottles of juice. how many milliliters of
yanalaym [24]

Answer:

The answer is 16

Step-by-step explanation:

if you multiply 3 1/2 by 2 that would equal 7 and 2 1/4 by 4 it would equal 9.

8 0
2 years ago
Alaska has a land area of about 1,700,000 square kilometers Florida has a land area 1/10 the size of Alaska.what is the land are
77julia77 [94]
<span>the area of Alaska - 1 700 000 square kilometers
 and we are told that the land area of Florida is 1/10th the size of Alaska. Therefore land area of Florida is equal to 1/10th of 1 700 000
that's 1 700 000 / 10 = 170 000 km</span>²<span>
                                                                           
therefore land area of Florida is 170 000 km</span>²
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with one question ummm but can u pwease help me?
Eva8 [605]

Answer:

31 days BRAINLIEST

Step-by-step explanation:

7x4+3=31

7 days in week

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tickets for a community theater production cost $6
vaieri [72.5K]

Answer:

The answer would be 10 tickets because 400 divided by 40 equals 10

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
How do you combine like terms of -8(r-2) + 6(r-2) ??? Will mark brainliest if the answer is right.
solmaris [256]

Answer:

-2r+4

Step-by-step explanation:

-8(r-2)+6(r-2)

Distribute:

(-8)(r)+(-8)(-2)+(6)(r)+(6)(-2)\\-8r+16+6r+-12

Combine like terms:

(-8r+6r)+(16+-12)\\-2r+4

-2r + 4 is your answer.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the distance between −131 and −87 on a number line?
    11·1 answer
  • A shop sells one-pound bags of peanuts for $2 and three-pound bags of peanuts for $5. If 9 bags are purchased for a total cost o
    6·1 answer
  • Check my answer :D
    10·2 answers
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • What is 20+30×0+1 can you give me a answer
    12·2 answers
  • Will mark as Brainliest!!!
    13·1 answer
  • For the function, f(x)=13x7+9x6−5x5−10x4+7x3−23x2+x−17 , state the possible number of: Positive Real Zeroes
    9·1 answer
  • What is so important about points?
    6·1 answer
  • Can some pleasee help me with these or atleast one
    9·1 answer
  • Please help me answer the question in the picture
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!