The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
2 answers:
Hi CookiesBYanita,
Your Question:
The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost?
Solution:
To find the cost of each pund you need to divide the cost for 8.2 raisins by the punds of raisin.
= 13.12 / 8.2
= 1.60
Final Answer:
A. $1.60
It’s 1.60 because you divide 8.2 from $13.12 and that equals $1.60
You might be interested in
Answer:
18 pieces of candy/ounce
Step-by-step explanation:
You would need to divide 252 by 14 to see how many even pieces of candy go into each ounce.
18
Answer:
Picture 1:
12x+1=109
12x=108
x=9
Picture 2:
2x-3=57
2x=60
x=30
Let me know if this helps!
The percent of people with blue towels would be the remaining percent when you add the red and wight towels together. a.k.a 53% would have blue towels.
Answer:
Step-by-step explanation:
67001
He rated 65% of the movies good