1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksano4ka [1.4K]
3 years ago
14

The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63

Mathematics
2 answers:
____ [38]3 years ago
6 0

Hi CookiesBYanita,

Your Question:

The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost?

Solution:

To find the cost of each pund you need to divide the cost for 8.2 raisins by the punds of raisin.

= 13.12 / 8.2

= 1.60

Final Answer:

A. $1.60

Travka [436]3 years ago
4 0
It’s 1.60 because you divide 8.2 from $13.12 and that equals $1.60
You might be interested in
There are 252 pieces of candy in a 14-ounce jar. how many pieces of candy are there per ounce in the jar?
jeka57 [31]

Answer:

18 pieces of candy/ounce

Step-by-step explanation:

You would need to divide 252 by 14 to see how many even pieces of candy go into each ounce.

18

6 0
2 years ago
Solve for xxx in each of the figures below and mark the correct value.
Brums [2.3K]

Answer:

Picture 1:

12x+1=109

12x=108

x=9

Picture 2:

2x-3=57

2x=60

x=30

Let me know if this helps!

7 0
3 years ago
At the beach 29% of people have red towels and 18% have white towels if the rest have blue ,what percentage of the people at the
Vikki [24]
The percent of people with blue towels would be the remaining percent when you add the red and wight towels together.
a.k.a
53% would have blue towels.


6 0
4 years ago
A $2,700 principal earns 5% interest, compounded annually. After 4 years, what is the balance in the account
natulia [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

67001

7 0
2 years ago
In the past year Ahmad watched 52 movies that he thought were very good. He watched 80 movies over the whole year. Of the movies
jok3333 [9.3K]
He rated 65% of the movies good
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A pitcher's arm rotates at a speed of 7 degrees per millisecond (degrees/ms)
    14·2 answers
  • A number tripled increased by five is six​
    8·2 answers
  • Haley had 56 dollars she spent 5/8 of her money on a new shirt how much money did she have left after buying the shirt
    8·1 answer
  • What is the solution to the system of equations?
    14·1 answer
  • If the average of 12 numbers is 14 and the average of 4 of those numbers is 18, what is the average of the other eight numbers?
    8·1 answer
  • Which number is between 21 and <br> 3π<br> 2<br> ?
    10·1 answer
  • PLEASE HELP! Create a table of points from the equation f(x)=3x^2-8x+2. (I'll add a picture of the tables)
    9·1 answer
  • The dot plot shows the number of classes per semester that a group of boys and girls have chosen to take in their freshman year
    7·2 answers
  • Solve each equation 7.7r+6=6.7r+6
    15·1 answer
  • 25+30=15x+10x<br><br>solve for X​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!