1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksano4ka [1.4K]
2 years ago
14

The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63

Mathematics
2 answers:
____ [38]2 years ago
6 0

Hi CookiesBYanita,

Your Question:

The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost?

Solution:

To find the cost of each pund you need to divide the cost for 8.2 raisins by the punds of raisin.

= 13.12 / 8.2

= 1.60

Final Answer:

A. $1.60

Travka [436]2 years ago
4 0
It’s 1.60 because you divide 8.2 from $13.12 and that equals $1.60
You might be interested in
How many ninths does it take to make the same amount as 1/3
IgorLugansk [536]
3.
ninths=1/9
1/3 is equal to 3/9.
so (1/9)*3 = 3/9
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
−2√24+2√2−2√8 Simplify Work Needed
vaieri [72.5K]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
If the Federal Reserve lowers the federal funds rate, what will happen to bank savings accounts? (4 points)
mariarad [96]
The interest rate offered would decrease. The federal reserve sets the rates to help prevent inflation, deflation etc
8 0
3 years ago
Find the exact value of sec30°.
julsineya [31]

Decimal Form:

1.15470053

…

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
40 points! I just need this one, please help
vesna_86 [32]

Answer:

  • C. 3,75 cm

Step-by-step explanation:

<u>Ratio of corresponding sides:</u>

  • CD/BC = BC/AB
  • CD/6 = 6/9.6
  • CD = 6*6/9.6
  • CD = 3.75 cm

Correct choice is C

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Divide. (3a3 + 6a2) ÷ 3a  how do I do this?
    14·1 answer
  • You have c pounds of cashews and 2.7 pounds of peanuts you have 6 pounds of nuts altogether solv the equation c+2.7 =6 to find h
    9·1 answer
  • Solve the inequality. Show your work. |r + 3| ≥ 7
    15·1 answer
  • (-6time + 3) + (5time -4)
    13·1 answer
  • Help please <br> Show work if you can
    12·1 answer
  • Evaluate the logarithm log8 8
    7·1 answer
  • For each system of equations, drag the true statement about its solution set to
    7·1 answer
  • What to say say back to some if they say no one asked you?
    13·1 answer
  • Give the radius or diameter. find the the circumference and area of each circle to the nearest tenth. Use 3.14 for pi
    8·1 answer
  • Please help answer number 12
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!