1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
2 years ago
9

A man buys four books from the store and a preferred reader discount card for $20. Later that day, he goes back and buys five mo

re books. He also got $5 discount using his new card. If he spent a total of $87 at the bookstore, how much did each book cost assuming every book cost the same amount?
Mathematics
1 answer:
AleksAgata [21]2 years ago
4 0

Let x be the cost of each book.

So, the cost of 4 books is 4x.

For the purchase of 4 books, he got a discount of $20.

So, the amount he paid for the first four books = 4x - 20.

Now, the cost of 5 books is 5x.

For the purchase of 5 books, he got another discount of $5.

So, the amount he paid for the five books = 5x - 5.

Total money spent = $87.

Therefore, (4x - 20) + (5x - 5) = 87

4x + 5x - 20 - 5 = 87

9x - 25 = 87

9x = 87 + 25

9x = 112

Divide both sides by 9.

x = 12.4

Hence, the cost of each book = $12.4.

You might be interested in
HELP! Write an equation that represents the relationship between the two variables.
vova2212 [387]

Answer:

x + 1, y + 1

Step-by-step explanation:

For every x there is a y

(っ◔◡◔)っ ♥ Hope It Helps ♥

7 0
2 years ago
Which of the following is a non-prime factor of 70? Select one: A. 5 B. 7 C. 10 D. 15
Umnica [9.8K]

Answer:

C. 10

Step-by-step explanation:

by deduction, 5 and 7 are prime numbers and 15 is not a multiple of 70, therefore the answer must be 10 as it is a non-prime number and is a factor of 70 (I.e. 10 and 7)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A student is running a 3-kilometer race. He runs 1 kilometer every 2 minutes. Select the function that describes his distance fr
larisa86 [58]
To answer your question the best option would be B. I hope this helps you out :D
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
John and mike got paid $40.00 for washing
svet-max [94.6K]
This question is incomplete , l can’t answer it . You have to say how much minutes or hours they work to get paid $40 ,if you just say that John’s work one hour and Mike work 1.5 hours then I don’t know what to solve ,this question is a complete
3 0
3 years ago
End Time: 5/28/2021 11:59 PM
jolli1 [7]

Answer:

$35,640

Step-by-step explanation:

$55×6p×12d×9h=$35,640

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A rectangle prism has dimensions of 2cm by 2cm by 5cm. What is it’s volume and surface area show your reasoning.
    6·2 answers
  • after leaving home for school, it had taken you 15 minutes to walk 1000 feet. if your destination is a total of 1200 feet from h
    13·1 answer
  • HELP! What is the value of X that will make L parallel to M? WILL GIVE BRAINLIEST!
    15·2 answers
  • How do i multiply fractions with whole numbers (e.g. 20 2/6 x 6 3/6)?
    12·1 answer
  • Identify the polynomial. a ^2 + bcd ^3
    15·2 answers
  • PLS HELP ASAP (THE PICTURE IS BELLOW)
    6·2 answers
  • Find the value of x please and fast!!
    13·1 answer
  • Use the Binomial Theorem to find the indicated coefficient or term.
    15·1 answer
  • A pile of newspapers in Ms.
    5·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (7.-12) and (-9,36)?​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!