1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Savatey [412]
4 years ago
14

What is 3 multiplied by 3/8 as a mixed number

Mathematics
1 answer:
krek1111 [17]4 years ago
7 0

Answer:

1 and 1/8

Step-by-step explanation:

The number 1.125 can be writen using the fraction 1125/1000 which is equal to 9/8 when reduced to lowest terms.

It is also equal to 1 1/8 when writen as a mixed number.

You can use the following approximate value(s) for this number:

1.125 =~ 1 (if you admit a error of -11.111111%)

You might be interested in
What is the decimal equivalent of 7 4/5?
motikmotik
It should be 7.8 which is answer D
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A line has a slope of -5 and passes through (1,-1).which is the equation of the line in point - slope form?
tangare [24]
The equation of a line which has the slope m and passes through the point A(x1,y1) has the formula:
y-y1=m(x-x1)
in your case m= -5 ; A(x1;y1)=(1;-1)
y-(-1)= -5(x-1)
y+1= -5(x-1)
answer is c 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
- Steve gathered some data and Steve gathered data and found that the z-score for his salary as compared to other managers with
aev [14]
( A) is the answer or maybe b)
6 0
3 years ago
On each 3 days derrik rode 6.45 km to school, 150 meters to the library, and then 500 meters back home. How many kilometers did
Andrew [12]

Just add all 3 numbers up together:

6.45+ 0.15+0.5

=7.1

Since it was three days multiply the 7.1 by three

=7.1x3

=24 

So for three days derrick rode for 24 km 

Hoped I helped :)

7 0
3 years ago
Solve the system of linear equations by substitution.What is the solution to x=2y+y and 3x+2y=3
gulaghasi [49]

Answer: the first one is 3y

Step-by-step explanation:

Go to the website mathpapa , type in the problem and it gives you the answer with steps

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • This one pleaseeeeeeeeee helpppp
    9·2 answers
  • Is the number 4.333..... rational or irrational?
    10·1 answer
  • What is the approximate area of a circle with a diameter of 56 cm? Use your calculator button for π. Round your answer FOUR deci
    10·1 answer
  • What expresses 427 thousand is scientific notation
    10·1 answer
  • ∠DGC and ∠CGB are _ angles.
    8·2 answers
  • a seed company says that 4 out of every 5 of its seeds will grow.if Madi plants 40 of these seed, then how many seeds is Madi ex
    5·1 answer
  • 2:2x11(6+5)+1 HEELLLLLLLLPPPP
    14·1 answer
  • AJLK ~ APQR. Find the value of .<br> 22<br> 14<br> 7<br> 1<br> 8<br> K<br> 16<br> 20<br> 2=
    9·1 answer
  • ILL GIVE BRAINLEST, find the value of x
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!