1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
12345 [234]
3 years ago
15

CAN SOMEONE PLEASE JUST ANSWER THIS ASAP FOR BRAINLIEST!!!

Mathematics
1 answer:
Julli [10]3 years ago
5 0

Maybe the answer is -4 ....? I just can't find any more logic to this problem.

You might be interested in
Help! I need somebody
oee [108]

Answer:

t to the sixth power equals 9

t=1.5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Xin Used 20 yards of fencing to build the walls of a square a chicken coop. Used 20 yards of fencing to build the walls of a squ
Gnoma [55]

Answer:

Equation: 20=4x or x=\frac{20}{4}

Solution: x=5

Step-by-step explanation:

The formula that is used to calculate the perimeter of  a square is:

P=4s

Where "s" is the side lenght the square.

Knowing that Xin used  20 yards of fencing to build the walls of a square chicken coop (in which the lenght in yards of each wall is represented with "x"), you can identify that:

P=20\\\\s=x

Then, you can susbtitute values into the formula P=4s:

20=4x

Finally, you must solve for "x" in order to find its value.

This is:

\frac{20}{4}=x\\\\x=5

6 0
3 years ago
Your writing an essay describing a famous Painting. Which pattern of organization would be BEST for this essay.
skad [1K]
<span>C. order of importance </span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A department store buys 300 shirts at a cost of ​$2,400 and sells them at a selling price of ​$10 each. Find the percent markup.
Solnce55 [7]

Answer:

67%

Step-by-step explanation:

Given : A department store buys 300 shirts at a cost of $1800 .

Then By unitary method , the cost of one shirt = Cost of 300 shirts divided by 300

= $1800 ÷ 300 = $6

i.e. cost of one shirt = $6

Also, Selling price of one shirt = $10

Price mark up = Selling price - Cost price

= $10-$6 = $4

The  percent mark up=

(rounded to the nearest percent)

Hence, the percent markup = 67%

4 0
2 years ago
How would you find the value for f(-) if you are given a graph of f(x)?
Doss [256]

Answer:

Step-by-step explanation:

multiply x as a negative.

Example:

f(x) = 3x + 1

f(-x) = -1(3x) + 1

f(-x) = -3x + 1

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate -4a+8z if a=8 and z=3?​
    10·1 answer
  • 9/10-1/3-1/5 find the fraction
    7·1 answer
  • Please explain how to do this, I'm using all my points<br><br>A. 40 L<br>B. 80 L<br>C. 4 L <br>D. 8L
    6·1 answer
  • walt averages 98 miles per hourin 4 races. if each race is 95 miles in lenght, how many miles did walt drive in the race?
    10·2 answers
  • Write the polynomial as a product of linear factors<br> I put a picture <br> Please help!!!!
    5·1 answer
  • Is 18 and 0.3 equivalent
    15·1 answer
  • Help i will mark brainliest
    6·1 answer
  • If L=√(x^2+y^2), dx/dt =-4, dy/dt=3, find dL/dt when x=4 and y=3
    12·1 answer
  • I don´t understand this: Lin’s father is paying for a $20 meal. a) He has a 15%-off coupon for the meal. How much is the discoun
    7·1 answer
  • What is the pattern in the values as the exponents increase?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!