1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tresset_1 [31]
3 years ago
8

Mel Needs to park his car for eight hours. Spikes parking place charges five dollars per hour for the first three hours and thre

e dollars for every 30 minutes after that the main deck charges $18 for the first four hours and two dollars for every 15 minutes after at which parking garage will bill pay the least? How much less?
Mathematics
1 answer:
Dima020 [189]3 years ago
6 0

Answer:

  • Spike's Parking
  • $5 less

Step-by-step explanation:

After 3 hours, Spike charges 6 dollars per hour. For 3 hours, the charge is only $5×3 = $15 (which is $3 less than $6×3). So the rate after 3 hours can be modeled by ...

  s(h) = 6h -3

For 8 hours, s(8) = 6·8 -3 = 45 . . . . dollars

__

After 4 hours, Main Deck charges 8 dollars per hour. For 4 hours, the charge is only $18 (which is $14 less than $8×4). So the rate after 4 hours can be modeled by ...

  m(h) = 8h -14

For 8 hours, m(8) = 8·8 -14 = 50 . . . . dollars

__

For 8 hours, the $45 charge at Spike's is $5 less than the $50 charge at Main Deck.

You might be interested in
Show the work please help me
stepladder [879]
X=45 since 90-45=45

Hope this helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the prism and please show work. (P.s it’s not 100 or higher)
Karolina [17]
3.5*12*11
    


solve it.............

4 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
4 years ago
Rewrite 12/17 as a decimal number. Round to the nearest thousandth.
Natasha_Volkova [10]

Answer:

0.706

Step-by-step explanation:

Convert 12/17 to decimal by dividing the numerator by denominator.

12 ÷ 17 = 0.70588.......

The nearest thousandth is the third decimal place.

If we round up: 0.706

If we round down: 0.705

Because the fourth digit is "8", we round up.

If the digit after the one you want to round to is 5 or greater, then you round up. If the digit after is 4 or less, round down..

12 ÷ 17 = 0.70588....... ≈ 0.706

4 0
3 years ago
Give the domain and range.
Rzqust [24]

Answer:

c number option is the correct answer

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is -2y to the third power when y=-5
    9·1 answer
  • Simplify the following expression 11^7/11^4
    9·1 answer
  • Choose the correct answer
    14·1 answer
  • Simplify the expression 2[13-1)^2/2]
    15·1 answer
  • A probability experiment consists of rolling a fair 6-sided die. Find the probability of the event below. Rolling a number great
    12·1 answer
  • in this triangle, the product of sin b and tan c is , and the product of sin c and tan b is . nextreset
    9·2 answers
  • Please help me out here <br> *image attached
    12·1 answer
  • Lauren multiplies and divides original numbers by powers of 10 to create new numbers.
    8·2 answers
  • 1 + 2 + 1 + 1 x 0
    13·2 answers
  • What is the slope of the line?<br> 1<br> 2<br> -2<br> 1/2
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!