Im pretty sure it’s going to be a, because when you divide by the -6 you’re supposed to switch the sign
Answer:
18 ounce package for $6.30
Step-by-step explanation:
For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.
2.59 / 7 = $0.37 per oz
4.56 / 12 = $0.38 per oz
6.30 / 18 = $0.35 per oz
Answer:
5
Step-by-step explanation:
I believe the answers are - option 2, 4, and 5.
a prokaryotic cell means “before nucleus” in greek. and from what i remember ( this may be wrong) they also are the ones that have the dna.
i hope this helps! sorry if any are incorrect.