1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liubo4ka [24]
3 years ago
15

On March 1, 2022, Cullumber Company acquired real estate, on which it planned to construct a small office building, by paying $8

6,000 in cash. An old warehouse on the property was demolished at a cost of $9,700; the salvaged materials were sold for $4,400. Additional expenditures before construction began included $1,500 attorney's fee for work concerning the land purchase, $8,400 real estate broker's fee, $10,700 architect's fee, and $17,900 to put in driveways and a parking lot.
Determine the amount to be reported as the cost of the land Cost of land.
Business
1 answer:
11111nata11111 [884]3 years ago
6 0

Answer:

$101,200

Explanation:

the cost of land = purchase price of the land + razing expenses - sales of salvaged materials + attorney's fees + broker's fees = $86,000 + $9,700 - $4,400 + $1,500 + $8,400 = $101,200

The cost of the driveways and parking lot are recorded separately (as land improvements), not under cost of land because they can be depreciated.

Architect's fees are generally included in the construction costs of the building, not in the land cost. The architect's fees are covered before the construction starts because you need the blueprints in order to start the construction.

You might be interested in
Pick the correct statement related to pro forma statements from below. Multiple Choice Fixed assets must increase if sales are p
Alisiya [41]

Answer:

The correct statement related to the pro forma statements is:

The addition to retained earnings is equal to net income less cash dividends.

Explanation:

When the beginning retained earnings are increased by the addition to retained earnings, it means that the cash dividends have been subtracted from the net income.  This addition is the leftover net income after offsetting the dividends.  It increases the retained earnings by the end of the financial period.

3 0
2 years ago
Because all work ultimately entails some human interaction, effort, or involvement, Bossidy and Charan believe that focusing on
Hitman42 [59]

Answer:

true

Explanation:

6 0
3 years ago
Compared with supermarkets, the product mix for vending machines is: __________.
Vlada [557]

Answer:

d. shallower and narrower

Explanation:

Product width basically refers to how many different product lines are sold, and obviously a supermarket sells hundreds of product line, while a vending machine generally sells soft drinks or snacks, which is only 1 product line.

The product depth refers to the amount of products sold, and a supermarket is much larger than a vending machine so it can sell many more products.

7 0
3 years ago
When Bread and Butter Bakers got the newest batch of flour, they noticed a price increase of $1.00 per pound of flour (double th
Marrrta [24]

Answer:

If Bread and Butter Bakers meet their sales goal, their net profit per month is $11,500

Explanation:

Bread and Butter plans to use 10,000 pounds of flour per month at a price of $2.00 per pound with an additional variable expense per loaf of $1.50. They hope to sell 10,000 loaves of bread.

Total variable expense = 10,000 x $2.00 + 10,000 x $1.50 = $35,000

Total sales = 10,000 x $6.00 = $60,000

Net profit = Total sales - Total variable expense - fixed costs = $60,000 - $35,000 - $13,500 = $11,500

6 0
3 years ago
AJ Manufacturing Company incurred $54,000 of fixed product cost and $43,200 of variable product cost during its first year of op
kvv77 [185]

Answer:

Explanation:

The preparation of the income statement is presented below using the generally accepted accounting Principles (GAAP) :

Sales $176,000

Less: Cost of goods sold ($97,200)         ($54,000 + $43,200)

Gross margin $78,800

Less: Selling and administrative cost ($31,000)    ($17,200 + $13,800)

Net income $47,800

Hence, we considered all the given information

8 0
3 years ago
Other questions:
  • All else equal, when investors consider a firm's return on equity (ROE) they consider less risky a firm that earns proportionate
    10·1 answer
  • a procedure on the medicare nonparticipating fee schedule is priced at $320. How much can the nonparticipating provider charge f
    14·1 answer
  • If I have a half circle how many degrees are they?
    11·1 answer
  • In incremental analysis, a. only costs are analyzed. b. only revenues are analyzed. c. both costs and revenues may be analyzed.
    9·1 answer
  • How do industry or external changes impact the things that you do personally?
    7·1 answer
  • JL.62 Durabright wants to establish kanbans to feed a newly installed work cell for its line of LED traffic signal lamps. The da
    6·1 answer
  • The PCAOB
    12·1 answer
  • Electro Company manufactures an innovative automobile transmission for electric cars. Management predicts that ending finished g
    6·1 answer
  • Louis Vuitton decides to invest $80,000,000 into a shoe factory in Milan from its money market account. The money market account
    10·1 answer
  • One joint of marijuana impairs a person more than having a blood alcohol content of _____ %.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!