Answer:
last one
a = 30 + 5
a - 5 = 30
Step-by-step explanation:
here is your answer
These are the steps for transforming y=1/x to y=1/4x -12:
Step 1: Compress the original function by 4 in x direction. This will yield,
y= 1/4x
Step 2: The resulting function in step 1 is moved down by 12 spaces. The resulting function will be;
y= 1/4x -12
Answer:
sorry di ko alam
Step-by-step explanation:
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
Answer:
$4.55
Step-by-step explanation:
7% of $65 = $4.55