1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jet001 [13]
3 years ago
11

Evaluate 0.53n + 5 when n= 3 and when n= -3

Mathematics
1 answer:
vampirchik [111]3 years ago
4 0

Answer:

6.59 and 3.41

Step-by-step explanation:

To evaluate, substitute n for each of the given values.

So when n= 3:

0.53n + 5 = 1.59 + 5 = 6.59

And when n = -3

0.53 n + 5 = -1.59+5=3.41

Hope this helps

You might be interested in
Which equation can be used to solve a – 5 = 30?
kari74 [83]

Answer:

last one

a = 30 + 5

a - 5 = 30

Step-by-step explanation:

here is your answer

4 0
2 years ago
Describe the transformation done to y=1/x to get y=1/4x-12.<br><br> Please Show Work.
goldenfox [79]
These are the steps for transforming y=1/x to y=1/4x -12:

Step 1: Compress the original function by 4 in x direction. This will yield,

y= 1/4x

Step 2: The resulting function in step 1 is moved down by 12 spaces. The resulting function will be;

y= 1/4x -12
3 0
3 years ago
How do i solve thiss
andrey2020 [161]

Answer:

sorry di ko alam

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
2.5kg of apples cost £3.60 work out the cost of 3.5kg of apples
professor190 [17]

Answer:

£5.04

Step-by-step explanation:

Let's first find the unit cost.

£3.60/2.5kg = £1.44/kg

To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.

£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.

3 0
3 years ago
PLZ HELP ME ON THIS THANK YOU SO MUCH!
Vilka [71]

Answer:

$4.55

Step-by-step explanation:

7% of $65 = $4.55

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (8/v-7)=-5 solve for v
    5·1 answer
  • F (x) = 3x + 24x+50?​ Converting standard form to vertext form
    12·1 answer
  • Anderson’s Nursery was choosing between two different greenhouses. Which statements are true about the greenhouses? Select two o
    11·2 answers
  • The circumference of a circle with the diameter of 5 cm is 15.7 cm. What is the ratio of thecircumference to the diameter?
    6·1 answer
  • Please help I don't understand 120 - 28a = 78
    11·2 answers
  • A box of cereal states that there are 90 calories in a 3/4 cup serving.What is the unit rate for calories per? cup? How many cal
    9·1 answer
  • How do I answer this???????
    5·1 answer
  • When traveling to work, Cherise averages 60 miles per hour.Because of heavy traffic in the evening, she averages only 40 miles p
    13·1 answer
  • Please read the attachment i really need help with this its got all the info!
    9·1 answer
  • What ratios are equivalent to 12:9
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!