9!/(8!*(9-8)!)=9
or just use a calculator and use the nCr function
It was $6.00 per pound. So 2 pounds would be $12. But there is still that .6 of a pound left. If we know 1 pound costs $6, then we know 1/10th of a pound will cost $0.60. So 6 x .60 = 3.60. Add 12 and 3.60, and you get 15.60 for 2.6 pounds of granola at the old price.
Answer:
$9.59 for 7 bags of potatoes
Step-by-step explanation:
First you find the unit rate by dividing 6.85 by 5.
The unit rate should equal $1.37.
Then you multiply that and 7 which equals $9.59
-12 and -1 are 11 units apart.
-12-(-1) = -11
The absolute value which is just the number of units is 11.
Hope this helps you