1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artemon [7]
3 years ago
5

Terry Industries produces two electronic decoders, P and Q. Decoder P is more sophisticated and requires more programming and te

sting than does Decoder Q. Because of these product differences, the company wants to use activity-based costing to allocate overhead costs. It has identified four activity pools. Relevant information follows.
Activity Pools Cost Pool Total Cost Driver
Repair and maintenance on assembly machine $ 83,200 Number of units produced
Programming cost 91,260 Number of programming hours
Software inspections 6,090 Number of inspections
Product testing 13,600 Number of tests
Total overhead cost $ 194,150
Expected activity for each product follows.

Number of Units Number of Programming Hours Number of Inspections Number of Tests
Decoder P 17,000 1,500 194 1,300
Decoder Q 35,000 2,400 96 2,100
Total 52,000 3,900 290 3,400
Assume that before shifting to activity-based costing, Terry Industries allocated all overhead costs based on direct labor hours. Direct labor data pertaining to the two decoders follow.

Direct Labor Hours
Decoder P 11,000
Decoder Q 32,000
Total 43,000

a. Compute the amount of overhead cost allocated to each type of decoder when using direct labor hours as the allocation base. (Round intermediate calculations to 2 decimal places and final answers to the nearest dollar amount.)

b. Determine the cost per unit for overhead when using direct labor hours as the allocation base and when using ABC for each type of decoder. (Round intermediate calculations and final answers to 2 decimal places.)
Business
1 answer:
kolbaska11 [484]3 years ago
3 0

Answer:

A.

Decoder P expends 11,000 labour hours, therefore its overhead costs = 11,000 x $4.52 = $49,720

Decoder Q expends 32,000 labour hours, therefore its overhead costs = 32,000 x $4.52 = $144,640

B.i. (based on labour hour rate)

Decoder P overhead costs per unit = $2.93 per unit

Decoder Q Overhead cost per unit = $4.13 per unit

B.ii. (based on Activity Base Costing)

Total costs

Decoder P = $70,911

Decoder Q = $121,505

Unit overhead costs =

Decoder P = $70,911 / 17,000 units = $4.17

Decoder Q = $121,505 / 35,000 units = $3.47

Explanation:

Overhead costs

Repair and Maintenance = $83,200

Programming costs = $91,260

Software Inspection costs = $6,090

Product testing = $31,600

Total overhead costs = $194,150

A. Overhead costs per labour hour based on direct labour hours = $194,150 divided by 43,000

= $4.52 per labour hour

Decoder P expends 11,000 labour hours, therefore its overhead costs = 11,000 x $4.52 = $49,720

Decoder Q expends 32,000 labour hours, therefore its overhead costs = 32,000 x $4.52 = $144,640

B. Overhead cost per unit

i. Using labour rate of $4.52 per labour hour

Decoder P expends 11,000 labour hours, therefore its overhead costs = 11,000 x $4.52 = $49,720

Overhead cost per unit = $49,720 / 17,000 units produced = $2.93 per unit

Decoder Q expends 32,000 labour hours, therefore its overhead costs = 32,000 x $4.52 = $144,640

Overhead cost per unit = $144,640 / 35,000 units produced = $4.13 per unit

ii. Using activity base costing

*Repair and Maintenance = $83,200 divided by 52,000 units produced = $1.6 per unit produced

Decoder P = $27,200

Decoder Q = $56,000

*Programming costs = $91,260 divided by 3,900 programming hours = $23.4

Decoder P = $35,100

Decoder Q = $56,160

*Software Inspection costs = $6,090 divided by 290 inspections = $21

Decoder P = $4,074

Decoder Q = $2,016

*Product testing = $13,600 divided by 3,900 tests = $3.49

Decoder P = $4,537

Decoder Q = $7,329

Total costs

Decoder P = $70,911

Decoder Q = $121,505

Unit overhead costs =

Decoder P = $70,911 / 17,000 units = $4.17

Decoder Q = $121,505 / 35,000 units = $3.47

You might be interested in
Sioux Corporation is estimating the following sales for the first four months of next year:January$210,000February$280,000March$
Serjik [45]

Answer:

$358,000

Explanation:

Calculation to determine how much cash should Sioux expect to collect during the month of April

April sales collected in April ($370,000 × 60%) $222,000

March sales collected in April ($340,000 × 40%) $136,000

Total cash collections in April $358,000

($222,000+$136,000)

Therefore the amount of cash that Sioux should expect to collect during the month of April is $358,000

6 0
3 years ago
What is the type of international trade​
mr Goodwill [35]

profit really

Explanation:

There are three types of international trade: Export Trade, Import Trade and Entrepot Trade. ... It means importing goods from one country and exporting it to another country after adding some value to it. For instance, India imports gold from China makes jewelry from it and then exports it to other countries

5 0
3 years ago
Government-regulated maximum rent levels are an example of what? A. price floors B. public good C. rationing D. price ceilings
OLga [1]

D. Price ceiling

This is a government regulation that establishes a maximum price for a specific thing.

3 0
3 years ago
Which of the following topics would not appear in a company policy handbook?
icang [17]
A. online job sites 
because most company handbooks have performance reviews, medical ad family leave and standards of conduct. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I can only put away $2,000 a year toward retirement. I am 25 and plan on retiring at 65 and earning 5%. How much will I have at
Scorpion4ik [409]

Answer: $241,600

Explanation:

As this amount is a constant amount, it is an annuity. To find out the total amount after a certain period of time, use the future value of annuity formula.

Future value of annuity = Amount * [ {( 1 + rate) ^number of periods - 1} / rate]

Number of periods = 65 - 25 = 40

Future value of annuity = 2,000 * [ {(1 + 5%)⁴⁰ - 1} / 5%]

= 241,599.54

= $241,600

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Dividing a stock's current price per share by the issuing company's earnings per share results in
    15·2 answers
  • What is financing?
    7·2 answers
  • Which services would a charitable organization provide? Check all that apply. preserving waterways operating a city aquarium ope
    5·1 answer
  • You are considering investing money in Treasury bills and wondering what the real​ risk-free rate of interest is.​ Currently, Tr
    8·1 answer
  • Marginal revenue__________.​
    8·1 answer
  • Explain the concept of sustainable entrepreneurship and its dimensions.​
    9·1 answer
  • The text defines management as "The art of getting things done through the efforts of other people." Put yourself in the shoes o
    8·1 answer
  • What are resources in business studies
    7·1 answer
  • Olivia likes to eat both apples and bananas. At the grocery store, each apple costs $0.20 and each banana cost $0.25. Olivia’s u
    13·1 answer
  • Current account and ______ account are the two major components of a statement that summarizes all debit and credit transactions
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!