1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
3 years ago
11

A stew recipe calls for 3.75 pounds of meat. Jack wants to make 5 batches of stew. How many pounds of meat does he need?

Mathematics
1 answer:
suter [353]3 years ago
3 0
You would take 3.75 • 5, which equals 18.75!
You might be interested in
What is an equation of a line with a slope -2/3 and a y intercept of -4 ?
Gnesinka [82]
Written in slope intercept form y=mx+b.......m is the slope.......b is the y intercept or where the line crosses the y axis

y=-2/3x - 4
6 0
3 years ago
If the height of a right triangle is 24 inches and the the area of the triangle is 120 square inches, what is the length of the
Rus_ich [418]
(120×2)/24 = 10inches
3 0
3 years ago
Curtis bought a skateboard which he later sold at a 30% loss for £14. How much did Curtis pay for
Norma-Jean [14]

Answer:

18 pounds if I'm correct

3 0
3 years ago
Find the value of c.....
Makovka662 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

the sum of the angles in a triangle is 180

33+2c+c-18=180

3c=180+18-33

3c=165

c=165/3

c=55

7 0
3 years ago
Indicate in standard form the equation of the line passing through the given point and having the given slope.
Aleonysh [2.5K]

Answer:

-4,0  -4,0

Step-by-step explanation:

-4,0  -4,0

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 2 (y - 5x) - 7y + 9x
    9·2 answers
  • Explain why common stock might be better for one person, while preferred stock might be a better choice for another
    13·2 answers
  • The Anderson family drove 7.5 hours on the first day of their road trip how many seconds is equivalent to
    14·1 answer
  • . A right triangle has one leg with a length of two. Give an example of possible lengths for the other leg and the hypotenuse.
    8·1 answer
  • What is the best buy 6 oz for $0.90, 10 oz for $1.10 or 16 oz for $1.44
    11·2 answers
  • Brayden is working two summer jobs, making $21 per hour tutoring and making $10 per hour landscaping. In a given week, he can wo
    12·1 answer
  • Mike is planting flowers in plastic cups for his science fair project. Each of the cups is filled to the top with a mixture of s
    14·1 answer
  • The seventh graders at your school have collected 345 cans for the canned food drive and are averaging 115 cans per day. The eig
    14·1 answer
  • Yales car travels 360 miles on 12 gallons of gas how far wil the car travel on 3 gallon gas
    15·2 answers
  • 6000.0 divided by 24, please show your work, I really need help
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!