1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bija089 [108]
3 years ago
13

Mrs.Jacob offers a sale price for $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen

Mathematics
1 answer:
elena55 [62]3 years ago
3 0

Find unit cost buy dividing price by number of muffins:

3.50 / 4 = 0.875 for 1 muffin.


Multiply price for one muffin by 12 ( 12 in a dozen).

0.875 x 12 = $10.50 for a dozen.

You might be interested in
Papi sold candles at the fair. She sold $169.74 on Friday, $235.95 on Saturday and $219.21 on Sunday. What were her average sale
Galina-37 [17]
To find the average you would add the three numbers together 169.74+235.95+219.21
to get a total of $624.90 divide that number by 3 to get the average which is $208.30 as the average sale per day
7 0
3 years ago
Philip and Veronica are in band together. He asked her a statistical question. Which question
Karo-lina-s [1.5K]
The answer would be D. H<span>ow long are the songs you practice playing on your instrument?

Statistical questions are ones that will show variability. The first three questions will have a straight answer. The last one however will have data that varies, since most likely every song is not the same length.
</span>
4 0
3 years ago
What is 5 times 1863636373726
sashaice [31]
<span>9.3181819e+12v is the answer</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Round 2769.44 to the nearest tenths place
vlada-n [284]
It would be 2769.44 still since it would technically be 2769.440 if you were rounding to the TENTHS place. The Zero(0) doesn't change anything so the answer is

2769.44
4 0
4 years ago
12.Se consideră mulţimile A={3x-1, 2x+1, 4x+2} şi B={x+1, x+2, 2x+4} unde x ∈ N. Valoarea lui x pentru
Artyom0805 [142]

Answer:

which language is this????

3 0
3 years ago
Other questions:
  • This week Jerome earned 252.50 in all. What was the dollar amount of the meals that Jerome served
    5·1 answer
  • Please help! Brainiest
    12·2 answers
  • Write the rule for the nth term of each sequence<br> a. 7,4,1, -2, ...<br> b. -11, -3,5, 13, ...
    7·1 answer
  • A hardware store sells rope at a fixed price per foot. A 50-foot piece of rope cost $12. Write an equation that relates C, the c
    7·1 answer
  • While baking, Hannah discovered that a recipe for cookies that required 3/4 cups of sugar for every 2 1/2 cups of flour. How man
    13·1 answer
  • Can someone please find the inverse and explain step by step
    9·2 answers
  • James creates the table shown to represent the function f(x)=x^2+8x+12.
    8·1 answer
  • Find the circumference of a circle with a diameter 1 1/2 inches
    12·1 answer
  • Select the best estimate that would help you check the answer to 778×23
    14·1 answer
  • Express 2/2 as a decimal
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!