1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sesenic [268]
3 years ago
11

Lindsay drove for 5 1 /2 hours at 60 miles per hour. How much distance did she travel?

Mathematics
1 answer:
GaryK [48]3 years ago
5 0

let's firstly convert the mixed fraction to improper, and then check.


\bf \stackrel{mixed}{5\frac{1}{2}}\implies \cfrac{5\cdot 2+1}{2}\implies \stackrel{improper}{\cfrac{11}{2}}
\\\\[-0.35em]
\rule{34em}{0.25pt}\\\\
\begin{array}{ccll}
miles&hours\\
\cline{1-2}
60&1\\[0.8em]
m&\frac{11}{2}
\end{array}\implies \cfrac{60}{m}=\cfrac{~~1~~}{\frac{11}{2}}\implies \cfrac{60}{m}=\cfrac{~~\frac{1}{1}~~}{\frac{11}{2}}\implies \cfrac{60}{m}=\cfrac{1}{1}\cdot \cfrac{2}{11}
\\\\\\
\cfrac{60}{m}=\cfrac{2}{11}\implies 660=2m\implies \cfrac{660}{2}=m\implies 330=m

You might be interested in
Which expression is equivalent to<br> 4x + ?<br> o 1(-x+2)<br> o 1(-2+ 3)<br> -1(-x+ )<br> - (x + 2)
slavikrds [6]

Answer:

Definitely Option A.

When you expand the bracket of Option A... You have your equation

Which is

-1/4x + 1/2.

7 0
3 years ago
Function 1 is represented by a verbal description and function 2 is given by an equation
sergiy2304 [10]
Use you graphing calculator in the y equals button
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fill in the blanks to express the quantities given in ratio language. Ratios must be
frozen [14]

Answer:

55555

Step-by-step explanation:

ggk

6 0
3 years ago
** ANSWER ASAP **<br><br><br>am i correct?
aliina [53]

Answer:

Correct option is (A).

Step-by-step explanation:

BECAUSE,

# Supplementary means whose sums are 180°.

# 1 and 3; 2 and 4 are not supplementary.

#$# HOPE YOU UNDERSTAND #$#

#$¥ THANK YOU ¥$#

❤ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ❤

5 0
3 years ago
Will spent $15 for 12 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Snowcat [4.5K]

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

to find the unit rate you have to find out how much one pound will be so you divide 15 by 12 and you get 1.25

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 2.1.61<br> Simplify the expression<br> Subtract 5y - 1 from 2y - 9.
    9·1 answer
  • Ethan borrowed $1,200 from a loan company at 15% simple interest for 6 months. How much did he have to pay each month on the ins
    10·1 answer
  • Two people are standing on opposite sides of a hill. Person A makes an angle of elevation of 65° with the top of the hill and pe
    11·1 answer
  • Solve the equation below for y.<br> 8x+4y=20
    10·2 answers
  • Which unit should be used to measure mass of pencil?
    13·2 answers
  • Which graph represents the solution set to this system of inequalities?
    11·1 answer
  • If g(x) = -2x - 2, find g(-2x).​
    6·1 answer
  • How much ounces are in 22 grams 0.035x
    10·2 answers
  • I need help plz will give brainliest
    10·2 answers
  • X
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!