1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
3 years ago
10

Write 5 pounds for $2.49 a unit rate round to the nearest hundredth

Mathematics
1 answer:
slava [35]3 years ago
3 0

About $0.50 per pound.

You might be interested in
3-6 x (3 4th dived by 3 0) 2
nadezda [96]

Step-by-step explanation:

3 - 6 x ( 3/4 ÷ 3) 2

is this the correct equation? I'll solve it as long as i have the correct equation, but unsure as to if the 3 and 0 are supposed to be a fraction, decimal or multiplied etc

7 0
3 years ago
The cost for a pack of 18 pencils is $3.24. Find the unit price in dollars per pencil. If necessary, round your answer to the ne
nexus9112 [7]

Answer:

$0.18 per pencil.

Step-by-step explanation:

"Dollars per unit" means that you take the dollar amount and divide it by the amount of pencils, so you get 3.24/18, or .18.

4 0
3 years ago
What is the length of line FB?
juin [17]
The length of the line is 21.
8 0
3 years ago
On the box and whisker plot below, what data calculations do the points B and D represent?
daser333 [38]

Answer:

Lower and upper quartiles

Step-by-step explanation:

The box starts at lower quartile, ends at upper quartile

5 0
4 years ago
Simplify 5/13 ( 75 - 49)​
Hatshy [7]

Answer:

The answer is 10.

Step-by-step explanation:

I'm certain this is correct. :D

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Jacob surveyed members of three different gyms and recorded the number of hours they exercised last week. The mean and standard
    11·2 answers
  • Find three consecutive integers such that three times the third is the same as 2 les than the sum of the first and second
    6·1 answer
  • Solve for d. 8/12 = 62/d
    10·2 answers
  • Is the square root of 18 closer to 4 or 5
    5·2 answers
  • Targe
    14·1 answer
  • Each students in Ms. Wangs class will use a keyboard with 5 buttons on it to enter a 3-digit nunber. Each button has a different
    13·1 answer
  • Find the domain and range of f(x)=2x+cos x
    7·1 answer
  • Paul and Cindy own different pizza shops. Paul makes 12 pizzas the first day and 6 pizzas each day after that. Cindy makes 16 pi
    13·1 answer
  • FIND THE VALUE OF THE EXPRESSION:
    9·1 answer
  • How do I solve this equation and check all the solutions?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!