1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
3 years ago
9

Q4: John runs 15 miles in 3 hours. How many miles can John run per hour?

Mathematics
2 answers:
denis-greek [22]3 years ago
8 0

Answer:

5 per hour

Step-by-step explanation:

15 miles the total amount he ran divided by 3 the total amount of time

15/3=5 so John ran 5 mph

spin [16.1K]3 years ago
8 0

Answer:

john runs 5 miles per hour because 3*5=15

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What’s the measure of angle X ?
fredd [130]

Answer:

120

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Spencer goes on a 5 hour work shift. After
romanna [79]

Answer:

18/5 hours or 3 3/5 hours

Step-by-step explanation:

I assume the break is at 7/5 hours.

5 hours - 7/5 hours = 25/5 hours - 7/5 hours = 18/5 hours = 3 3/5 hours

5 0
3 years ago
{c(1) = 3/16<br> {c(n)=c(n−1)⋅4<br> ​ <br><br> what is the 3rd term in this sequence?
mote1985 [20]

Answer:

\large\boxed{c(3)=3}

Step-by-step explanation:

\left\{\begin{array}{ccc}c(1)=\dfrac{3}{16}\\\\c(n)=c(n-1)\cdot 4\end{array}\right

Put n = 2 and next n = 3 to the recursive formula:

c(2)=c(2-1)\cdot4=c(1)\cdot4\to c(2)=\dfrac{3}{16}\cdot4=\dfrac{3}{4}\\\\c(3)=c(3-1)\cdot4=c(2)\cdot4\to c(3)=\dfrac{3}{4}\cdot4=3

4 0
3 years ago
Find the cost for junior tickets
Marat540 [252]

what is the cost for? ik it's for juniors but what is the topic

4 0
3 years ago
a chef bought 3 bags of beans. Each bag contains 1 2/5 kilogram of beans. How many kilograms of beans did she buy?
soldi70 [24.7K]

Answer:

4.2 kilograms

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need help with this geometry
    7·1 answer
  • A woman sold an article for 200 Ghana cedis and made a profit of 25%. Find the cost price of the article​
    12·1 answer
  • Determine the slope of the line containing the points (-5,4) and (0,7).
    9·1 answer
  • If 1 pound is $0.32 then how much does 3.4 pound cost
    11·1 answer
  • Please help me with this question.
    11·1 answer
  • Given the picture below, find x and both angles.
    11·1 answer
  • To help consumers assess the risks they are taking, the Food and Drug Administration (FDA) publishes the amount of nicotine foun
    11·1 answer
  • What is an equation of the line that is parallel to y = 9- 4x and passes through (0, 7)​
    10·1 answer
  • How many solutions does y=0.2x³-5 have​
    7·2 answers
  • The Question is in the picture because I could not type it out correctly for some reason.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!