1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrrafil [7]
4 years ago
14

On Fridays at the ballpark, a cup of soda costs $3, and each refill costs $0.60. If x represents the number of refills, which of

the following equations represents the amount a person spends on soda?
Mathematics
2 answers:
KiRa [710]4 years ago
7 0
In order to make an equation for the sodas, We first need to look at what we know. We know that a cup of soda initially costs $3. Now we know that our variable x is .60.

We now have to put it into an equation where 3 is a solid term while .60 can change. This then can be represented by:

.60x+3=y 
Y is your total that a person spends on soda. 

8090 [49]4 years ago
7 0
Keeping in mind the end goal to make a condition for the soft drinks, We initially need to take a gander at what we know. We realize that a measure of pop at first expenses $3. Presently we realize that our variable x is .60. 
now you need to place it into a condition where 3 is a strong term while .60 can change.

60x+3=y.
Y is your aggregate that a man spends on pop.
You might be interested in
A plumber has a set fee for a house call and charges by the hour for repairs. The total cost of her services can be modeled by c
Lostsunrise [7]

Answer:

1, 2 and 3

Step-by-step explanation:

Let

t -----> the number of hours the job takes

C(t) -----> the total cost for the service

we have

C(t)=125t+95

This is the equation of a line in slope intercept form

where

The slope m is equal to m=125\ \frac{\$}{h}

The y-intercept is the point (0,95) ---> The cost is $95 for the value of t equal zero (fee)

therefore

<u><em>The statements that are true</em></u>

1 a house call fee costs $95

2 the plumber charges $125 per hour

3 the number of hours the job takes is represented by t

4 0
3 years ago
Mr. peters buys 3 1/4 pound of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes
anastassius [24]
Divide 3 1/4 with 4.55
6 0
3 years ago
Find the value of the variable and YZ if Y is between X and Z. XY= 11, YZ=4c, XZ=83
svet-max [94.6K]
So you know the whole line is XZ which is 83.Then you find out it is in two parts so that is XY and YZ which are 11 and 4c. You can make the equation:

11+4c=83
4c=72
c=18

c=18 and YZ=72

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the angle<br> 25 points for you plus a thanks, 5 star and brainliest
shutvik [7]

Answer:

43,81

Step-by-step explanation:

sin ? = 9/13

sin ?= 43,81

4 0
3 years ago
Abble is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
miskamm [114]

Answer:

Step-by-step explanation:

if Abble buy pizzas for 60 dollars

60/12=5

he can buy 5 pizzas

p=5

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Is the following number rational or irrational?<br> 6 1/2
    5·2 answers
  • Can anyone help me and explain?
    12·1 answer
  • Please help meee
    7·2 answers
  • The function g(x) is graphed. On a coordinate plane, a curved line enters the plane at point (negative 2.3, 5), crosses the x- a
    6·2 answers
  • Can some one please do this for me just 7 and 8
    15·1 answer
  • HELP ASAP!!!!!!!!PLEASE<br><br> Solve for x. Please explain. Thank you
    14·1 answer
  • ALGEBRA D1
    5·2 answers
  • You put $8,595 into a savings account for 1 year earning 2.4% APR. How much interest will you earn at the end of the year?
    15·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST!!!!!!
    12·2 answers
  • Select the correct answer.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!