If the image does not open, just let me know
Answer:
Volume ≈ 33.33 cubic feet
Step-by-step explanation:
The question is:
<em>Find the volume of a right square pyramid with base square edges measuring 5 feet each and a height of the pyramid be 4 feet.</em>
<em />
So, the base is a square with side length 5 feet.
And the height of the pyramid is 4 feet.
The volume of a pyramid is given by the formula:
Where
a is the square base side length (given as 5)
h is the height of the pyramid (given as 4)
Now we substitute and find the value:
The volume is around 33.33 cubic feet
Answer:
Part a) The raisins cost $0.8 per ounce
Part b) 1.25 ounces
Step-by-step explanation:
<u><em>The correct question is</em></u>
Jackson bought 5 ounces of raisins for $4 dollars.
a) How much do raisins cost per ounce?
b) How many ounces of raisins can be bought for $1?
Part a) How much do raisins cost per ounce?
we know that
To find out the unit rate divide the total cost by the total weight
so
therefore
The raisins cost $0.8 per ounce
Part b) How many ounces of raisins can be bought for $1?
we know that
The raisins cost $0.8 per ounce
using proportion
Find out how many ounces of raisins can be bought for $1
Let
x -----> the ounces of raisins
Answer: 200 is the answer hope this helps
Step-by-step explanation: