1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jasenka [17]
3 years ago
10

suppose you had d dollars in your bank account. you spent $12 but have at least $51 left. how much money did you have initially?

write and solve an inequality that represent this situation
Mathematics
2 answers:
exis [7]3 years ago
8 0
D -12 > 51         (your inequality would be greater than or equal to )


solve for d by adding 12 to each side of the inequality resulting in:


d > or equal to 63
777dan777 [17]3 years ago
3 0
D - $12.00 = $51.00 and d = $63.00.
You might be interested in
(01.01)
Charra [1.4K]

Answer:

5x 1/4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Place ( ) symbols in this problem to make a true statement: 4 + 5 × 2 = 18​
yanalaym [24]

<em>Answer:</em>

<em />

(4+5)*2

<em>Hope this was helpful have a beautiful day!</em>

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Round 17.4 to the nearest tenth.
djyliett [7]
17.4, since there are no other decimal number values.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
if a person earns $2600 in 4 weeks, how much can the person earn in 20 weeks at the same rate of pay?
AlladinOne [14]

Howdy!

To do this we first have to find the unit rate of 2,600.

2,600/4=650 each week. Then, we just multiply 650x20, with 20 being the number of weeks.

650x20=13,000<---Answer

-Seth

4 0
3 years ago
On Sunday, a local hamburger shop sold a combined total of 428 hamburgers and cheeseburgers. The number of cheese burgers sold w
melisa1 [442]
The equation you can use is x + 3x = 428 with x as the number of cheeseburgers and 3x the number of hamburgers 
you solve for x and get 4x= 428 and x=107

so 321 hamburgers were sold that day.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help on these 3 questions. Please help. “Find the area of each figure. Round your answer to the nearest tenth, show your
    9·1 answer
  • There are two numbers that equals 52.2 is less.what is the answer
    9·1 answer
  • A new photocopier works 2 times as fast as an old one. when the machines work​ together, a university can produce all its staff
    12·1 answer
  • If y=−3x+5, what is y when x=2/3?
    13·1 answer
  • The National Coffee Association reported that of U.S. adults drink coffee daily. A random sample of U.S. adults is selected. Rou
    7·1 answer
  • Which symbol replaces the box to make the statement true?
    10·1 answer
  • Cora ran 5 miles last month and will run ½ miles per week for the next 2.5 months. Hana ran 3 miles last month and will run ¾ mi
    15·1 answer
  • (Please. I wouldn't be asking if i didn't need help. I have been stuck for 6 hours straight.)
    15·1 answer
  • $4.50 for 10 ounces of trail mix
    10·1 answer
  • What is the perimeter of this<br> polygon?<br> A_3 cm<br> 9 cm<br> C<br> [?] cm<br> B 3 cm
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!