1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AveGali [126]
3 years ago
5

Genevieve spent $56.25 to fill her 15-gallon tank. How much did she pay per gallon?

Mathematics
1 answer:
Montano1993 [528]3 years ago
7 0
To solve this problem, you have to divide the price by the number of gallons. So 56.25/15 = 3.75 Therefore Genevieve payed $3.75 per gallon
You might be interested in
I really really need this answer PLSSSSSSSSS
ikadub [295]

Answer: x=112

Step-by-step explanation: If you add 35 and 33 you would get 68 and if you subtract 68 from 180 you will get 112. I hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x if x =3^2​
ycow [4]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

Raise 3 to the power of 2.

5 0
2 years ago
What are the zeros of f(x)=x^2-10+25
BartSMP [9]
Answer:
-5

Explanation:
Because it’s right
7 0
3 years ago
Ill give brainliest to who ever answers these questions first
svetlana [45]
High blood pressure, high cholesterol, and smoking.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equation by the addition method x-2y=11 and -x+6y =-31
Sonbull [250]

Answer: x = 1, y = - 5

Step-by-step explanation:

The given system of linear equations is expressed as

x - 2y = 11- - - - - - - - - - - - -1

- x + 6y = - 31- - - - - - - - - - - -2

We would eliminate x by adding equation 1 to equation 2. It becomes

- 2y + 6y = 11 - 31

4y = - 20

Dividing the the left hand side and the right hand side of the equation by 4, it becomes

4y/4 = - 20/4

y = - 5

Substituting y = - 5 into equation 1, it becomes

x - 2 × - 5 = 11

x + 10 = 11

Subtracting 10 from the left hand side and the right hand side of the equation, it becomes

x + 10 - 10 = 11 - 10

x = 1

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?
    7·1 answer
  • Write an equation of the line that passes through point (-1, 5) and has the slope m = 4.
    8·1 answer
  • Which statement is true?
    8·1 answer
  • Each hour, the temperature rose by 1 and 1/2 degrees. What was the change in temperature in 1 and 1/2 hours?
    15·1 answer
  • Rounded232 to the nearest 10
    12·2 answers
  • 30 POINTS + BRAINLIEST! SHOW YOUR WORK FOR BRAINLIEST PLEASE!
    13·2 answers
  • What is a Corollary?<br><br> Thxxx
    6·1 answer
  • PLEASE HELP 20 POINTS!
    6·2 answers
  • -2x +8 &lt; 42 <br> plz help solve for x<br> BRAINLIEST
    7·1 answer
  • Which of the following represents the distance between x and y on a number line?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!