1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nignag [31]
3 years ago
6

What are the similarities and differences between a rotation and a reflection

Mathematics
1 answer:
professor190 [17]3 years ago
6 0
Hello.

Translation: The shape or object will move left, right, up, or down.  Also, you could have a combination like up and right. Rotation: The shape or object will turn.  This is usually turning some degree clockwise or counterclockwise. Reflection: The shape or object flips across a line or point Dilation: The shape or object gets smaller or bigger by a scale factor.


Have a nice day
You might be interested in
(Edge comparing data sets quiz) what can be made between the two sets of data in the table?​
telo118 [61]

Answer: The 1st one I think.

5 0
3 years ago
X and y intercepts of -3x+4y=-36
Andrews [41]
X intercept is 12
Y intercept is 9.
To find answer just cover up the one you don't want.
For x it would be -3x=-36
For y it would be 4y=-36
8 0
3 years ago
A plumber charges $25 for a service call plus $50 per hour of service. Write an equation in slope-intercept form for the cost, C
Alex787 [66]

C= 25$ + 50$ * h

8 hours 425$

10 hours 525$

4 0
3 years ago
What is your sister’s total cost under each of the two plans?2. Suppose your sister doubles her monthly usage to 3,500 minutes a
chubhunter [2.5K]

Answer:

(1) The total cost under Plan A is <u>$92</u> and the total cost under Plan B is <u>$515</u>.

(2) The total cost under Plan A is <u>$92</u> and the total cost under Plan B is <u>$1,030</u>.

Step-by-step explanation:

<u><em>The question is incomplete, so the complete question is below:</em></u>

A\ cell \ phone \ company\  offers\  two \ different \ plans.

Plan\ A\ costs\ \$92\ per\ month\ for\ unlimited\ talk\ and\ text.\ Plan\ B\ costs \ $0.20\ per\ minute\ plus\ \$0.10\ per\ text\ message\ sent.You\  need \  to\   purchase \  a \  plan \  for\   your \  14-year-old \  sister.Your\  sister\  currently \ uses\  1,750 \ minutes\  and \ sends\  1,650 \ texts\  each \ month.(1) What\  is\   your \  sister's\   total\   cost\   under \  each\   of\   the\   two\   plans?

(2) Suppose\  your\  sister\  doubles\  her\  monthly\  usage \ to\  3,500\  minutes \ and\  sends\  3,300 \ texts.What \ is \  your  \ sister's \  total \  cost \  under \  each \  of  \ the \  two \  plans?

Now, to find (1) total cost for each of the two plans. (2) Total cost under each of the two plans, if sister doubles her monthly usage to 3,500 minutes and sends 3,300 texts.

<h3>(1) </h3>

As, the Plan A is for unlimited talk and text

Cost of the Plan A = $92.

<u><em>Now, to find the cost under Plan B:</em></u>

According to question:

Rate of call per minute is $0.20 and per text is $0.10.

Calls she uses currently is 1,750 minutes and text 1,650.

<u><em>So, to get the cost of Plan B:</em></u>

0.20\times 1750+0.10\times 1650

=350+165

=515.

Thus, Plan B costs $515.

<h3>(2)</h3>

<u><em>Now, to get the total cost as, sister doubles her monthly usage to 3,500 minutes and sends 3,300 texts.</em></u>

As, the Plan A is same in both cases and is for unlimited text and calls.

So, cost of Plan A = $92.

As, the monthly usage is double.

Calls in minutes are 3,500.

Texts are 3,300.

<u><em>Now, to get the total cost under Plan B:</em></u>

0.20\times 3500+0.10\times 3300

=700+330

=1030.

Hence, the cost of Plan B = $1,030.

Therefore, (1) The total cost under Plan A is $92 and the total cost under Plan B is $515.

(2) The total cost under Plan A is $92 and the total cost under Plan B is $1,030.

7 0
3 years ago
(02.02)A train can travel 744 miles in 3 hours. What is the unit rate that this train is traveling per hour? _____ miles per hou
Fynjy0 [20]

If the train travels 744 miles in 3 hours then to determine the unit rate the train is traveling per hour you have to divide the miles by the hours, in this case (744 miles)/(3 hours). The final result concludes as 248 miles per hour.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • (01.01 LC)<br> Evaluate the expression 3(7 + 4)2 - 14 - 7.
    6·1 answer
  • Largest to smallest 1\1\4
    13·2 answers
  • How does the function f(x) = a ln x compare to the parent function when |a| &gt; 1?
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!!! I NEED THE HELP!!
    8·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLIST, DUE IN 15 MIN
    9·1 answer
  • Help me please i need this answered fast
    5·2 answers
  • Please I need help with this and show your steps
    6·2 answers
  • Antonia bought a set of dishes, a towel, and a candle at a housewares store. The set of dishes cost $35.02, the towel cost $21.4
    7·1 answer
  • The original selling price of a share of stock was d dollars. The selling price for a
    8·1 answer
  • Which function is represented in the<br> graph below?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!