1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoundrel [369]
3 years ago
12

A statement which checks to see if the value of the expression on the left side is the same as the value of the expression on th

e right side is an example of the use of the
Mathematics
1 answer:
aksik [14]3 years ago
8 0

Answer:

<h2>A relational statement</h2>

Step-by-step explanation:

In computer programming relational operators are used to check conditions, that is if one conditions matches another and returns true if the condition is met or satisfied.

You might be interested in
Please answer the question in the picture below
Elanso [62]
The answer is b because there is a negative in the exponent and the number needs to be a single digit and 54 is double digit. hope this helps!
5 0
3 years ago
5.7 as a mixed number in simplist form
Sveta_85 [38]
5.7 is 5 7/10 and it cannot be simplified
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A fire department spend $900 to purchase a new helmets and gloves the amount included a 6% sales tax what was the price of the e
Kisachek [45]

Answer:

$954

Step-by-step explanation:

900 x 0.06=

54+ 900=

954

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Solve x ^3 = 125 for x. You can see the graph of the equation y = x ^3 - 125 below.
Harrizon [31]
\bf x^3=125\implies x=\sqrt[3]{125}\implies x=5
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of two numbers is -12 one number is 3 less than twice the other what is the bigger number
    5·1 answer
  • What is the volume of the square in units cubed
    5·1 answer
  • What is 3 tenths multiplied by 100?
    5·1 answer
  • Help me please!
    13·1 answer
  • What is true about the complex number -5 - 5i?
    5·1 answer
  • Which expression is the exponential form of √9y?
    14·1 answer
  • Can someone help me with this question please ?
    7·2 answers
  • Carol has a choice of an account that compounds quarterly and an account that compounds daily.
    15·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (8, -8) and has a slope of -1
    6·1 answer
  • Lena estimated the height of a desk to be 38 inches. The actual height is 41 inches.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!