Answer:
The unit rate is about $12per fluid ounce
The CPI increased from 29.6 to 82.4.
The rate of increase, is:
82.4/29.6 = 2.78
Now multiply this rate to the $0.14 price of grapes from 1960.
$0.14 x 2.78 = $0.39
Now to get the amount of increase subtract the new price from the original price:
$0.39 - $0.14 = $0.25 increase.
Here is a key that showed up online
Answer:
304
Step-by-step explanation: x/760 40/100=
760x40=30,400
30,400 divided by 100=304
Answer:
Step-by-step explanation:
Say we are testing 100 people
we test 100 times
80 of the 100 tests result in 5 people having the disease.
so 5 people of 80 of 100 test have this disease
therefore, 5/80/100
.065