1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
azamat
3 years ago
11

HELP!!! solve the following system:y = x + 33x + y = 19

Mathematics
1 answer:
MariettaO [177]3 years ago
8 0
3x + (x+3) = 19
4x + 3 = 19
4x = 16
x = 4

y= x+3
y= 4+3
y= 7
You might be interested in
Estimate the unit rate to the nearest hundredth.<br><br> The unit rate is about $_per fluid ounce.
statuscvo [17]

Answer:

The unit rate is about $12per fluid ounce

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
if a pound of grapes cost $0.14 in 1960 and the price of grapes increased at the same rate as the CPI from 1960 to 1980 by appro
masya89 [10]

The CPI increased from 29.6 to 82.4.  

The rate of increase, is:

82.4/29.6 = 2.78

Now multiply this rate to the $0.14 price of grapes from 1960.

$0.14 x 2.78 = $0.39

Now to get the amount of increase subtract the new price from the original price:

$0.39 - $0.14 = $0.25 increase.

5 0
3 years ago
Will give BRAINLIEST to the correct answer!!!
iren2701 [21]
Here is a key that showed up online

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
During a sale, a store offered a 40% discount on a tablet that originally sold for $760.
elena-s [515]

Answer:

304

Step-by-step explanation: x/760 40/100=

760x40=30,400

30,400 divided by 100=304

7 0
2 years ago
Suppose that 5% of the general population has a disease and the test for the disease is accurate 80% of the time. What is the pr
Aleonysh [2.5K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Say we are testing 100 people

we test 100 times

80 of the 100 tests result in 5 people having the disease.

so 5 people of 80 of 100 test have this disease

therefore, 5/80/100

.065

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which ratio is equivalent to 24/56?
    15·2 answers
  • Is the simplified form of 2√3 - 2√3 rational?
    12·1 answer
  • What is the solution of_5(s_30)=10
    8·1 answer
  • Which point on the graph shows the price of 3 cups of soup? Use the formula y=x÷2 to find y when x is 3.
    10·2 answers
  • Carlos and Lily want to know the combined amount of money they made last week. They both made $12 per hour, but Carlos also made
    6·1 answer
  • The Temperature t is at least 75f
    7·2 answers
  • 4. REINFORCE A recipe for lemonade call for 3 lemons for every 2 cups of water.
    10·1 answer
  • Bianca buys 4 band shirts and 3 pairs of pants for $159, and Gianna buys 3 of the same shirts and 2 of the same pairs of pants f
    14·1 answer
  • Fill in the blanks with a positive or negative Integer
    11·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=8.0%20%20%5Ctimes%20%20%7B10%7D%5E%7B%20-%205%7D%20%20%5Ctimes%2010000" id="TexFormula1" title
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!