1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
4 years ago
7

What is 3x3/4 equal to

Mathematics
1 answer:
elena-14-01-66 [18.8K]4 years ago
7 0
To solve it you have to make 3 a fraction,(any fraction with the denominator 1 is a whole number)so,
3×3/4
=3/1×3/4
=9/4=2 1/4

answer=2 1/4
hope this helps...
You might be interested in
Paul is spreading grass seed on an area of his lawn that is 9 feet wide and 10 feet long. A bag of grass seed covers 15 square f
aksik [14]
Area of the field should be 9*10 = 90 square feet.
a bag of grass seeds cover 15 square feet.
so if you need to know how many bags should be used, then,
Total area of field/ area covered by 1 bag of grass seeds.
= 90/15 = 6 bags
he needs to use 6 bags of grass seeds to cover the whole field.
I don't think there are any 'hidden' questions, though you can consider the 2nd part of the question I guess. (how many bags of seed will Paul...)
3 0
3 years ago
Simplify: 5 - 8n - 4n
Arada [10]

Answer:

5-12n is the answer

Step-by-step explanation:

-8n -4n =12ñ

3 0
3 years ago
How many sides does a circle have
Irina-Kira [14]
A circle doesnt have a sides so 0
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Math help please & explain how to dobit
Dmitrij [34]
1 1/3 you have to divide 4÷3 and u get 1 as a whole number then you get the remainder and put it as a fraction
6 0
3 years ago
I need help. Please help me with this
In-s [12.5K]

Answer:

c not sure tho

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line y equals 9
    10·2 answers
  • You want new picture frames that cost $12 each. Shipping is $8 per order. If you buy 15 frames, what is the cost of the order?
    13·2 answers
  • X2 + 20 = 40 .... What is X​
    9·2 answers
  • If a 11 inch wheel cost $21.35 what is the cost per square inch
    8·1 answer
  • Can someone please help me
    11·1 answer
  • Why is it so hard to solve problems in your head after middle school?
    15·2 answers
  • Tyana has a collection of hoodies and t-shirts. She has 561 pieces of collected clothing in all. The number of hoodies is twice
    6·1 answer
  • What will be the perimeter and the area of the rectangle below if it is enlarged using a scale factor of 6.5? (5 points)
    13·2 answers
  • I need to know if this H(3,2),J(4,1),K(-2,-4),M(-1,-5) is parallel perpendicular or neither I need to show my work and write my
    10·1 answer
  • This is a really quick question and I need your help
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!