1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
3 years ago
10

Can anyone tell me to solve this..

Mathematics
2 answers:
Setler79 [48]3 years ago
8 0
2x+4=-10

2x=-14

x= -7 ....
ivann1987 [24]3 years ago
5 0
Really !  What are you going to do when  the moment comes
on an exam when you have to do it on your own ?


<u>(1/4) (8x + 16) = -10</u>

Multiply each side by 4 :

8x + 16 = -40

Subtract 16 from each side:

8x = -56

Divide each side by 8 :

<u>x = -7</u>
You might be interested in
Khan academy hellpp pleaseee
wolverine [178]

Answer: the answer is 28

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
W sklepie spożywczym jest 11,73 kg cukierków czekoladowych. Pierwszy klient kupił 48 dag cukierków. Drugi klient kupił 4/5 pozos
Elenna [48]

Answer:

<h2>The last costumers got 2.25 kilograms of chocolate candies.</h2>

Step-by-step explanation:

The question is

<em> There is 11.73 kg of chocolate candies in the grocery store. The first customer bought 48 dag of candies. A second customer bought 4/5 of the remaining quantity. The last three customers bought the same amount of candy. How much chocolate did the last customers get?</em>

<em />

Givens

  • The total amount of chocolate candies is 11.73 kilograms.
  • First costumer bought 48 dag of candies. (1 kg equals 100 dags)
  • Second costumer bougth 4/5 of the remaining.
  • Another three costumers bought the same amount of candy.

Let's transform 48 dag to kilograms.

48dag \times \frac{1kg}{100dag}= 0.48 \ kg

Therefore, the first costumer bought 0.48 kilograms of candies.

The remaining amount is: 11.73kg-0.48kg=11.25kg

Now, we need to multiply the remaining amount of candies with 4/5

\frac{4}{5} \times 11.25kg=9 \ kg

Therefore, the second costumer bought 9 kilograms of chocolate candies.

At last, we need to find the new remaining part of candies, which is

11.25-9=2.25 \ kg

Therefore, the last costumers got 2.25 kilograms of chocolate candies.

4 0
3 years ago
Can someone help me with this excercises plz:
nignag [31]

Answer:Either

9

+

(

k

−

17

)

or

(

9

+

k

)

−

17

depending upon what you meant by

"sum of 9 and k minus 17"

(the resultant value would be the same, but the expression would be different).

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
PLEASE HELP FAST!!<br> Will mark brainlest!!
Elina [12.6K]
We can’t see it clearly
4 0
3 years ago
What is the sum of all integers from -2016 to 2016?​
ololo11 [35]

Answer:

4032 integers.

Step-by-step explanation:

Lest start with -2016. There are 2016 integers from -2016 to 0. Then we see how many integers are from 0 to 2016. there are 2016. If you add them up, you get 4032.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Math question about angles of triangles
    8·1 answer
  • Find the unit price.<br> ​$3.06 for 17 bananas
    6·1 answer
  • If a square has a side length of x + 4 and a perimeter of 44 cm, what is<br> the value of x. *
    13·1 answer
  • An average ant is 1/4 inch long. An average aphid is 3/32 inch long.how many times longer is an average ant that an average aphi
    7·2 answers
  • A point has coordinates (-3,-3). Where is it located in the coordinate plane?
    15·1 answer
  • Which description best fits the graph?
    5·1 answer
  • Select the correct answer from each drop-down menu.
    8·2 answers
  • Can somebody please answer 13 and 14
    9·1 answer
  • 21. A plumber charges a flat fee plus a cost per hour. Customer 1 is charged $114
    10·2 answers
  • 7 11 4 2= 10make it true<br> use the symbols to solve the eqation + ) ( - / x
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!