1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
3 years ago
13

If measure of the angle fhg is 61 degrees, what is measure of angle fpg (on a circle)

Mathematics
1 answer:
enyata [817]3 years ago
6 0
It looks like angle FPG = twice angle FHG  - which makes sense looking at it now, but I came up with the answer another way - see attached
Download pdf
You might be interested in
Suppose f(x)=x^2+3 and g(x)=x-2 find (f-g)(x
SSSSS [86.1K]

Answer:

x^2-x+5

Step-by-step explanation:

(f-g)(x)=f(x)-g(x)

= (x^2 + 3) - (x - 2)   (Don’t forget the -1 multiplies to the x AND -2

= x^2 + 3 - x + 2

=x^2-x+5

6 0
3 years ago
HURRY!<br> What are all the possible rational solutions for x^4-3x^2+2x5=0
xxTIMURxx [149]

Answer: x = 1

x =(-3-√-15)/4=(-3-i√ 15 )/4= -0.7500-0.9682i

x =(-3+√-15)/4=(-3+i√ 15 )/4= -0.7500+0.9682i

x2 = 0

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Carolyn watched two movies with her brother. They watched the first movie from 1:38 p.m. to 2:55 p.m. and the second movie from
Olegator [25]

Answer:

They watched movies for 2 hours and 52 minutes.

7 0
3 years ago
4 pounds of grapes cost $11.52. what is the unit rate?
Zepler [3.9K]

Answer: 2.88/1

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What operation does the Product Rule use
kumpel [21]

Answer:

addition

Step-by-step explanation:

Example: 5^1 * 5^3= 5^4

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Given: `DeltaABC` with `bar(DE)` || `bar(AC)` 
    7·2 answers
  • the average child will wear down 738 crayons by his or her 10th birthday find the number of boxes of 64 crayons this is equivale
    7·2 answers
  • The Vanderworks spend $127.75 a year for a daily newspaper. They receive it 365 days a year. How much does one paper cost
    12·1 answer
  • What is 2/3 divied by 4/5 (kcf)
    9·1 answer
  • Which situations are modeled by linear functionspt.1​
    5·1 answer
  • What 2 numbers multiply to -36 and add to 16​
    8·1 answer
  • Mr. Lassie goes out to eat with his family. Their dinner costs $144. Mr. Lassie is going to leave a 25% tip because the service
    6·1 answer
  • In ΔABC, where ∠C is a right angle, cos A=√21/5. What is sin B?
    7·1 answer
  • HELP!
    7·2 answers
  • Yes plz help w homework xp​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!