Solution of a linear inequality
The solution of a linear inequality is the ordered pair that is a solution to all inequalities in the system and the graph of the linear inequality is the graph of all solutions of the system. Graph one line at the time in the same coordinate plane and shade the half-plane that satisfies the inequality.
430 oz + 8.25 oz = 438.25 oz
Answer:
60 miles per hour
Step-by-step explanation:
Consider the structure of the wording: "miles per hour"
The word "per" means for each. There is you clue.
Each is, one of and one of is unit measurement
So the controlling element in this question is that you need to convert the 3 hours into 1 hour.
Using ratio properties
180
3
=
x
miles
1
hour
We need to 'force' the left hand side into the same form as the right. That is: we need to convert the denominator into 1 and see what happens to the numerator.
⇒
180
÷
3
3
÷
3
=
x
1
⇒
60
1
=
x
1
So the unit rate of speed is
60
miles
per
−−−
hour
Answer:
$4
Step-by-step explanation:
Trey sold his $80 hockey stick for 25% less. This means that he received 75% of the $80. Convert the percentage to a decimal, so it will be .75. Multiple .75 by $80 and you will get the final answer which is $60.
Brandon sold his $80 hockey stick for 30% less. This means that he received 70% of the $80. Convert the percentage to a decimal, so it will be .70. Multiple .70 by $80 and you will get the final answer which is $56.
Trey received $4 more for his hockey stick.