1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miss Akunina [59]
3 years ago
13

Not recording the prepaid rent used causes? A.expenses to be too high b. Revenue to be too high c. Assets to be too high d. Asse

ts to be too low
Business
2 answers:
vovangra [49]3 years ago
7 0
A. expenses to be too high
Blababa [14]3 years ago
5 0
The most accurate answer is 


 D. Assets to be too low!
 


Glad to help :)
You might be interested in
Review the information in the chart with reasons for and against adding juice boxes to the high school lunch menu.A 2-column tab
Andreas93 [3]

Answer:

D. Juice boxes contain too much sugar to be considered a nutritious fruit choice

Explanation:

bc it’s the only option against juice boxes

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
is the sum of all the values that customers exchange for the benefits of having or using a product or service.
snow_tiger [21]

Price. It is the sum of all values that buyers exchange for the benefits of having or using a good or service. can be defined very narrowly as the amount of money charged for a product or a service. However, the price is really more than that.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dozier Company produced and sold 1,000 units during its first month of operations. It reported the following costs and expenses
Flauer [41]

Answer:

Required 1

<u>Part a</u>

<em>Total Product cost = Variable manufacturing costs + Fixed manufacturing costs</em>

where,

Variable manufacturing costs = ($84,000 + $42,500 + $21,000) ÷ 1,000 units = $147.50

Fixed manufacturing costs = $32,500 ÷ 1,000 units = $32.50

therefore,

Total Product cost = $147.50 + $32.50 = $180.00

<u>Part b</u>

<em>Total period cost = variable non- manufacturing costs + fixed non-manufacturing costs</em>

where,

variable non- manufacturing costs = $15,000 + $5,500 = $20,500

fixed non-manufacturing costs = $24,000 + $28,000 = $52,000

therefore,

Total period cost = $20,500 + $52,000 = $72,500

Required 2

<u>Part a</u>

<em>total direct manufacturing cost = Direct Materials + Direct Labor + Direct (Variable) Manufacturing Overheads</em>

therefore,

total direct manufacturing cost = $84,000 + $42,500 + $21,000 = $147,500

<u>Part b</u>

<em>total indirect manufacturing cost = fixed manufacturing costs</em>

therefore

total indirect manufacturing cost = $32,500

Required 3

<u>Part a</u>

<em>total manufacturing cost = variable manufacturing cost + fixed manufacturing costs</em>

therefore,

total manufacturing cost = $84,000 + $42,500 + $21,000 + $32,500 = $180,000

<u>Part b</u>

<em>total non-manufacturing cost = variable non-manufacturing cost + fixed non-manufacturing cost</em>

therefore,

total non-manufacturing cost = $20,500 + $52,000 = $72,500

<u>Part c</u>

<em>total conversion cost = direct labor cost + manufacturing overheads</em>

therefore,

total conversion cost = $42,500 + $21,000 + $32,500 = $96,000

<em>prime cost = direct material + direct labor</em>

therefore,

prime cost = $84,000 + $42,500 = $126,500

Required 4

<u>Part a</u>

<em>total variable manufacturing cost = direct materials + direct labor + variable manufacturing costs</em>

therefore,

total variable manufacturing cost = $84,000 + $42,500 + $21,000 = $147,500

<u>Part b</u>

<em>total fixed cost = fixed manufacturing costs + fixed non-manufacturing costs</em>

therefore,

total fixed cost = $32,500 + $52,000 = $84,500

<u>Part c</u>

<em>variable cost per unit produced and sold = variable manufacturing cost + variable non-manufacturing</em>

therefore,

variable cost per unit produced and sold = $147.50 + ($20,500 ÷ 1,000) = $168.00

Required 5

<em>incremental manufacturing costs =  variable manufacturing costs</em>

therefore,

incremental manufacturing cost = ($84,000 + $42,500 + $21,000) ÷ 1,000 units = $147.50

8 0
2 years ago
After graduation from college, you will receive a substantial increase in your income from a new job. If you decide that you wil
Taya2010 [7]

Answer:

c. inferior good.

Explanation:

Inferior goods are items purchased buy a consumer as a result of his limited income such that when that consumer's purchasing power increases, he purchases other commodities in place of the one initially purchased.

Hence the  purchase more T-bone steak and less hamburger is an indication that hamburger is an inferior good to the consumer.

7 0
3 years ago
When starting a small business, it's important to remember:?
charle [14.2K]
When starting a small business it is very important to remember to take into account your employees point-of- view
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Erik is an investor with $5,000 available for investment. He has the following three investment possibilities from which to choo
    6·1 answer
  • Miel Company produces ready-to-cook oatmeal. Each carton of oatmeal requires 16 ounces of rolled oats per carton (the unit quant
    13·1 answer
  • The nation of Forlorn is in the middle of a severe financial crisis. The prime minister has increased government spending by tri
    12·1 answer
  • Vladimir is a manager at an automotive plant in the United States. His company has realized it needs to think globally since the
    5·1 answer
  • Superior Company provided the following data for the year ended December 31 (all raw materials are used in production as direct
    12·1 answer
  • annual property taxes are $1,776. the previous year's taxes are paid. if the closing is one May 1, what is the seller's portion
    5·1 answer
  • C. Describe how organizational structure can impact the effectiveness of the business in the scenario by doing the following: 1.
    9·1 answer
  • After graduating from high school, Shawn took out a loan to help pay for college. Now, four years later, Shawn has graduated fro
    9·2 answers
  • Indicate whether each of the following descriptions represents saving or investment, as defined by a macroeconomist.
    13·1 answer
  • a. might make you better off if your nominal wages fall more rapidly than prices. b. automatically occurs when there are more go
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!