1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blababa [14]
2 years ago
15

Select the correct answer from each drop-down menu.

Mathematics
1 answer:
podryga [215]2 years ago
8 0

Answer:3xy+5x+y

Step-by-step explanation: Add up the expressions.

Hope this helps you out. ☺

You might be interested in
Evaluate the following expression.<br> 12÷4×32+(4−2)5
sergij07 [2.7K]

Answer:

answer is 111

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
if 36 cookies cost $4.00 what is the unit rate in cookies per dollar. Using the same information what is the unit rate for 1 coo
pogonyaev

Answer:

9 cookies per dollar

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

36 cookies ÷ 4 dollars

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 4

36 cookies ÷ 4

--------------------------

4 dollars ÷ 4

=  

9 cookies

---------------

1 dollar

=  

9 cookies

-----------------

dollar

= 9 cookies per dollar

3 0
3 years ago
Need help on number 9 plz help
Tcecarenko [31]
27/5 - 10/3
81/15 - 50/15
31/15
2 1/15
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If x - y=5, x + y = 59, and x &gt; y, what is the value of xy?
nlexa [21]

Answer:

864

Step-by-step explanation:

∵X-Y=5    and.  

∵X+Y=59   add the two equations

∴2X=64

∴X=32 (substitute in any equation)

∴32 - Y=5

∴Y = 27

∴ So . X×Y=32 × 27=864

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the solution set of 5x&lt;36 when x ∈ n
Margaret [11]

Answer:

5x<36

5x/5 < 36/5

x < 7.2

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Algebra 2 Grade 11
    8·1 answer
  • Rewrite (y x 6) x 5 using the associative property. ​
    12·2 answers
  • Find the digit that makes _2,530 divisible by 9<br><br> a.6<br> b.5<br> c.7<br> d.8
    9·1 answer
  • Find the length of the longest side of the triangle if the perimeter is 23.
    9·1 answer
  • A television costs $350. If a 7% sales tax is added, what is the total cost of the television?
    11·1 answer
  • you had $26 in your pocket. You purchased x pens at $3.50 each. You now have $8.50 in your pocket. write and solve an equation t
    12·1 answer
  • Write the equation for the graph with vertex (–6, 2) and focus (–7.25, 2).
    11·2 answers
  • What is the equation for f(x) ?
    6·2 answers
  • Marcus sleeps 60 hours a week this is 5 times as many hours as he plays chess. How many hours a week does Marcus play chess?
    13·2 answers
  • Use the properties of operations to determine if the expressions are equivalent 6X -8;2(3x-5)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!