1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
photoshop1234 [79]
3 years ago
6

Estimate the product of 204 times 0.46

Mathematics
1 answer:
nikdorinn [45]3 years ago
3 0
204 times .46 equals 93.84, to round of it would be 93.8
You might be interested in
I need help!!!! Evaluate 4/7 + 8/3 in fraction form
Reptile [31]

Answer:

  • 3 5/21.
  • 68/21

Step-by-step explanation:

<u>Given equation:</u>

  • 4/7 + 8/3

<u>Solve:</u>

  • 4/7 + 8/3
  • = 12/21 + 56/21
  • = \frac{12 + 56}{21 + 0}
  • = 3 5/21.
  • = 68/21.
8 0
2 years ago
There are 34 Pre-K children and 29 kinder garden children on the playground, some boys and some girls. The ratio of boys to girl
Natali [406]

There are 27 boys on the playground.

Step-by-step explanation:

No. of Pre-K children = 34

No. of kindergarten children = 29

Total no of children = 29+34 = 63

Ratio of boys to girls = 3:4

Total ratio = 3+4 = 7

Therefore,

boys proportion = \frac{3}{7}

Total number of boys = \frac{3}{7}\ of\ total\ number\ of\ children

Total\ number\ of\ boys = \frac{3}{7} *63\\Total\ number\ of\ boys = \frac{189}{7} \\Total\ number\ of\ boys = 27

There are 27 boys on the playground.

Keywords: Proportion, division.

Learn more about proportion at:

  • brainly.com/question/2283067
  • brainly.com/question/2284968

#LearnwithBrainly

5 0
2 years ago
Help me i mark brain thing help due in 5 minutes
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

A: 1

B: 17

C: 26

D: 42

E: 57

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Kelly spent $45 more on boots than she did on craigslist if you spend $79.50 on my boots how much did you spend on the jeans
maxonik [38]
The question is kind of all over the place. Can you clear it up a bit because it sound to me that all you have to do is simple addition and subtraction hun.
3 0
3 years ago
If 2/3 of a pie is eaten, what fraction remains?
lyudmila [28]

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

3/3 - 2/3 = 1/3

Hopefully this helps

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • i need answers by tonight or the morning. its due tomarrow and im scarred to ask the teacher what to do.
    7·1 answer
  • For h(x)=1/2x+4, find the value of x when h(x)=10<br><br>x = ?
    8·1 answer
  • What evidence of climate change on continents supports the theory of continental drift?
    6·1 answer
  • PLZZ HELP 10 points!!!!!
    8·2 answers
  • A bottle containing 64 fluid ounces of juice costs $3.84. What is the unit rate?
    8·2 answers
  • Someone please help me I’ll give out brainliest please don’t answer if you don’t know
    13·1 answer
  • If the sales tax rate is 5%, how much tax will you pay on a $35 sweatshirt? * 5 points
    12·1 answer
  • What’s the answer and can someone please explain it?
    13·1 answer
  • Find the distance between (-3,5) and (-6, -4) please help
    8·1 answer
  • If I deposit $100,000 in a retirement account that gives 8 % paid annually, what will be balance after 25 years?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!