1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horrorfan [7]
3 years ago
5

Starting from the base of the hill, Kit climbed up the hill 87 ft. After taking in the view, she then climbed down the hill 39 f

t and then back up the hill 7 ft to a stream where she rested. How high up the hill did Kit stop to rest?
Mathematics
2 answers:
timofeeve [1]3 years ago
8 0
The awnser is 55 ft i believe
Lelechka [254]3 years ago
4 0
Well, she climbed 87ft up, subtract 39ft from that, and you will get 48ftt, then add the 7ft that she climbed to get to the stream and you will get your answer. does that make sense? 
You might be interested in
What is the product in scientific notation?<br><br> (2.5 x 10-10)(7 x 10-6)
Alex
25,000,000,000)(7,000,000
7 0
3 years ago
Is the variable qualitatie or quantitive? Distance in miles to nearest school.
Naddik [55]
<span>It's quantitative, you can measure it by a specific quantity, which is the number of miles. If it was qualitative, you would be measuring how uncomfortable the ride to the nearest school is.</span>
8 0
3 years ago
What is the median of 1.6 , 2.3 , 1.4 , 2.5 , 1.7
lisov135 [29]

First, reorder the numbers from least to greatest

1.4, 1.6, 1.7, 2.5, 2.5

The median is the middle number

1.7 is your answer

hope this helps

6 0
3 years ago
Chicago, Illinois, has a longitude of 88 degrees W and a latitude of 42 degrees N. Indianapolis, Indiana, is located at 86 degre
Mashcka [7]

See the attached picture:

6 0
3 years ago
Hector paid $56 for 7 books. What is the unit rate in this situation?
iren [92.7K]

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

You divide 7 by 7 and 56 by 7, 56 divided by 7 is 8, therefore the unit rate is $8 per book.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • An item is priced at $13.04. If the sales tax is 5%, what does the item cost including sales tax? If necessary, round to the nea
    7·2 answers
  • Least to greatest -45/10,3/1000,-0.005,0.34
    14·1 answer
  • In the​ 2009-2010 school year in country​ a, there were 117 comma 000117,000 foreign students from country
    12·1 answer
  • Leon has a handful of of dimes and quarters valuing $3.40. He has 6 more dimes than he does quarters. How many of each coins doe
    14·1 answer
  • The scatterplot below shows the number of weeks that students have been in keyboarding class and the number of mistakes that the
    14·2 answers
  • Consider U = {x|x is a real number}. A = {x|x ∈ U and x + 2 &gt; 10} B = {x|x ∈ U and 2x &gt; 10} Which statements are true? 5 ∉
    10·2 answers
  • Luisa solves for x in the equation 9(1/3) + 8x = 4( 2x + 3/4)
    13·2 answers
  • Solve the following equation. 2/3x + 6 =1/2 x + 1/4x
    12·2 answers
  • Transform the literal equation to solve for f.<br><br><br> fg + c = d
    15·1 answer
  • What fractions above are equivalent? ( fractions on picture )
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!