1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
givi [52]
2 years ago
12

Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20

Mathematics
2 answers:
Andru [333]2 years ago
6 0

Answer:1.25

Step-by-step explanation:

5.20÷4.16

Lady bird [3.3K]2 years ago
3 0
The unit rate will be $1.25 per pound or 0.8 pounds per dollar (which ever one you need) I did this by diving 4.16 and 5.20 or 5.20 and 4.16
You might be interested in
(b) 27 is what percent of 18.757
katen-ka-za [31]

27/18.757

1.4394626.....

143.95%

Hope this helps! ;)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZ ANSWER THIS ITS DUE TODAY I WILL GIVE BRAINLEST!!!!
Sever21 [200]

Answer:

In many instances, the lyrics to folk songs came from existing nursery rhymes or poems, and some of the nursery rhymes had variations, depending on region or time. Thus, these folk songs may have lyrics that are slightly different from those you are familiar with.

Therefore, in my opinion, I think that Nursery songs can be considered folk music.

Im so so so so sorry if this is wrong or not the answer you were looking for. i truly am. hopefully this will be good

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Miles and Simon do chores to earn an allowance from their parents. Miles has $120 saved and gets a $10 allowance per week. Hi
Ket [755]

Answer:

If w represented the number of weeks he does his chores, the equations would be:

Miles: 120+10w

Simon:75+15w

7 0
3 years ago
Andrew uses 630 one-inch unit cubes to completely fill the inside of a rectangular box. Which could be the dimensions of the box
dsp73

we have 630 one-inch unit cubes and we want to completely fill the rectangular box (unknown dimensions).

If all the cubes are fitted tightly inside rectangular box without living any space, then box volume would be equal to cubes volume.

There are 630 one-inch unit cubes, so volume of cubes = 630 cubic inches.

Now the volume of rectangular box would also be 630 cubic inches.

We know the formula for volume of rectangular box = length × width × height.

So we need to find any three positive integers whose product is 630.

Out of all given choices, only option A satisfies the condition of factors of 630.

Hence, option A i.e. (7 in x 9 in x 10 in) is the final answer.

7 0
3 years ago
A homeowner is installing a swimming pool. You have been asked to install a circuit to operate a 600-watt underwater light and a
insens350 [35]

Answer:

The answer is given below

Step-by-step explanation:

The loads in the circuit are continuous duty, so the circuit can only loaded to 80% of its current rating.

Calculate 80% current rating of the circuit breaker.

Icb = [ 80/100] (20 A)

     =  (O.8) (20 A )

     = 16 A

Now we assume that the value of supply voltage is 120 V

Now we will calculate current flows via under water light which will be taken as  Load 1

<em>Ii = </em>500 W/120 V

  = 4.167 A

Current via the circulating pump which will be taken as Load 2 IS 8.5 A

<em>I = </em>load1 + load 2

<em>    = 4.167 A + 8.5 A</em>

<em>   = 12.67 A</em>

The total current in the circuit obtained which is less than the circuit breaker rating current. Therefore, the power can be operated for both the loads.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The graph for the equation y = 2 x + 4
    5·1 answer
  • The zoo feeds the tortoise, rhinoceros, and zebra a total of 23 pounds of vegetables a day. How many pounds does the zoo feed th
    7·1 answer
  • PLZ HELP ASAP <br><br> image above^❤️
    13·2 answers
  • -3.5 + x7= -5.2<br><br><br> pls answer
    8·1 answer
  • What is the width of a rectangle that has an area of 96 square inches and a length of 12 inches?
    10·1 answer
  • If a truck travels for 3 hours, how many miles will it travel? __ miles
    15·2 answers
  • This is 7th grade math so pls answer asap<br><br><br>1: v/8=2<br><br>2:16=k/11<br><br>3:18+m=8
    13·1 answer
  • Solve for x. Round your answer to 2 decimal places.
    6·1 answer
  • 1/3 (6y - 9) = -2y + 13 what is the answer?
    15·1 answer
  • Write the definition of Logarithm​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!