Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer:
m<1 = 1/2(a+b)
Step-by-step explanation:
First, you have to add the two different side angles and then divide by two. I just took my quiz and got this.
Answer:
y=12x-4
Step-by-step explanation:
To find the slope intercept form, we know the m(slope) but we need to find b.
y and x is given to us, so we can find b.
Plug in the numbers provided into the slope intercept form.
y=mx+b
20=(12)(2)+b
20=24+b
To find b, we have to get b by itself. So, we subtract both sides by 24.
-4=b
Now that we found b, we can plug this into the equation.
y=12x-4