1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ket [755]
3 years ago
12

If 4.5 pounds of cherries cost $10, what is the unit price per pound

Mathematics
1 answer:
djverab [1.8K]3 years ago
3 0
Simply divide $10 by 4.5 to get the answer $2.22 per pound (actually the 2's keep repeating.  
I guess the store might charge $2.23 since some will round any overage to the next penny.
You might be interested in
What does 0 = 0 mean regarding the solution to the system?
Nata [24]

Answer:

It means the left side of the equation equals the right side of the equation regardless of the value of the variables. The solution is all real numbers for each variable

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
When 18 is subtracted from six times a certain number,the result is -42. what is the number?
vredina [299]
Let x be the number.

Then; 

6x-18=-42 (solve for x now) 
6x=-42+18 
6x=-24 
x=-4 

Therefore, this number would be -4. 

Hope I helped :) 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Wwwwwwwwwwwwwwwwwwwww
nordsb [41]
Eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
4 0
3 years ago
write an equation in slope intercept form of the line that passes through the points. (-4, 2), (1, -1)
viva [34]

Answer:Y = 3\5x -2\5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. Which statement about simplifying |-11 - 34 is TRUE?
zalisa [80]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

-11-34 the answer will be -45 so option B is the best posible answer.

8 0
1 year ago
Other questions:
  • 3(x+4)=18+x<br> please show work
    10·2 answers
  • What is the median of this set of data? 1, 2, 5, 6, 9
    11·2 answers
  • If you bought a stock last year for a price of $37, and it has gone down 11% since then, how much is the stock worth now, to the
    12·1 answer
  • A classroom had 35 glue sticks. If the ratio of glue sticks to glue bottles was 5:2, how many glue bottles did the classroom hav
    8·2 answers
  • Approximate solution to this equation?
    12·2 answers
  • X + 15y - 8c + 6<br> What are the coefficients?
    11·2 answers
  • PLEASE HELP!!
    13·1 answer
  • A circle has a diameter with endpoints A (-4,4) and B (2,-3) . Which coordinates represent the center of the circle?
    5·1 answer
  • Find the slope from point (3,45) and (5,75)
    12·1 answer
  • How to do these answers get marked as brainliest!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!