1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
3 years ago
14

How do you get the equation 6/7*8/8

Mathematics
1 answer:
svetlana [45]3 years ago
7 0

since 8/8 is equivalent to 1, the equation can be reduced to 6/7 because multiplying 6/7 by 1 won't change the value of the number.

You might be interested in
Help me for 1-4???????
Stolb23 [73]
1.A 2.B 3.B 4.D    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11                                
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
28.74% of 676.87 to 2 decimal places pls help
gregori [183]

Answer:

the answer of this question is = 194.53

8 0
3 years ago
Abdul put gas in his car. He paid $18.32 for 8 gallons of gas. What is the unit price?
givi [52]

Answer:

<em>$2.29/gal</em>

Step-by-step explanation:

The unit price is in units of cost per volume, or dollars per gallon, so you divide the cost in dollars by the volume in gallons.

unit rate = ($18.32)/(8 gal) = $2.29/gal

7 0
3 years ago
Ms. Cebrera counted the number of absences each student in her class had last year.
sergejj [24]
The best answer would be c
7 0
3 years ago
Please help me answers, don’t give links pls
Misha Larkins [42]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of the summation ∑i=14(2i+6i2)
    12·1 answer
  • What is the value of "x" if -2(3x+2)&gt;-8x+6
    10·1 answer
  • 1.5 × 104, 2.6 × 10-2, 3.5 × 102, 6.2 × 10-1 from least to greatest<br><br> '
    14·1 answer
  • A loan of $8 000 was repaid in 2 years in
    14·2 answers
  • Help....I need help go this question
    14·1 answer
  • Lee Middle School orders 15 textbooks for every 12 students. The table shows how many textbooks the school orders for certain nu
    5·1 answer
  • How do the coordinates of a point compare with the coordinates of its reflection across the x-axis?
    7·1 answer
  • Solve for x. Can anyone help?
    14·1 answer
  • Fundamental Theorem Algebra II
    13·1 answer
  • What is the answer to number 4 ?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!