1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
beks73 [17]
3 years ago
8

Abdul put gas in his car. He paid $18.32 for 8 gallons of gas. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
givi [52]3 years ago
7 0

Answer:

<em>$2.29/gal</em>

Step-by-step explanation:

The unit price is in units of cost per volume, or dollars per gallon, so you divide the cost in dollars by the volume in gallons.

unit rate = ($18.32)/(8 gal) = $2.29/gal

You might be interested in
A general formula for a parabola is x2 = 4py. What is the value of p in the equation x2 = 12y? p =
stepladder [879]

Answer:

p=3

Step-by-step explanation:

The given parabola has equation ;

x^2=12y

The general formula for a parabola is;

x^2=4py

To find the value of p, we need to compare the coefficient of y in both equations;

\implies 4p=12

Divide both sides by 4;

\implies p=\frac{12}{4}

\implies p=3

5 0
3 years ago
What is the perimeter of this hexagon?
Akimi4 [234]
The answer is A. 46.3 cm
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help by the way I have iPhone 11
Anon25 [30]

Answer:

3 times 4

Step-by-step explanation:

3 groups of 4...............

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Graph the linear equation y=-1/5x+3​
adoni [48]

Answer:

ur answer is a

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A serving of filet mignon is generally considered to be about 1/4
dybincka [34]
If 1 serving = 1/4 pound, then 4 servings = 1 pound. 6 pounds *4=24 servings. That leaves 1/3 of a pound. 1/4 pound is less than 1/3 pound, so you get one more serving.

That makes 25 servings, and 1/12 of a pound left over.

How do you know it is 1/12? Well, LCD (lowest common denominator) shows that 1/3-1/4= 4/12-3/12=1/12.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Write a recursive formula for 3, 20, 37, 54
    5·1 answer
  • Multiplying decimals by 10,100 or 1000
    7·1 answer
  • What is the unit rate of 405 miles in 8 hours?
    10·2 answers
  • Pls only answer if yk it ill give correct one BRAINLIEST!!
    10·1 answer
  • The equation of line one is 3x – 2y = 5. The equation of line two is x + 2y = 7. What is the point
    9·2 answers
  • X/2+x/3=3/4<br> Solve for x
    6·1 answer
  • Helppppp please I will give brainliest​
    13·1 answer
  • Matthew drew a scale drawing of a neighborhood park. He used the scale 1 inch = 1 yard. What scale factor does the drawing use?
    10·1 answer
  • 301848567 x 2471056791
    11·2 answers
  • Tính tích phân sau bằng cách dùng tọa độ cực I=∫∫ <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B1%7D%7B%5Csqrt%7Bx%5E%7B2%7D%20%2B
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!