1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rzqust [24]
3 years ago
8

What is 3/4 of 2 3/4

Mathematics
1 answer:
Soloha48 [4]3 years ago
4 0

Answer:

The answer of your question is 2.0625

You might be interested in
The chart below shows how many newspapers each person stacked.
Phantasy [73]

Answer:

Sharon would need to subtract

Step-by-step explanation:

<u>Difference</u> is a keyword to subtraction

More Subtraction keywords:

Subtract.

Minus.

Take away.

Less / Fewer than.

Difference.

Decrease.

How many are left/remain?

Change – in money questions.

5 0
3 years ago
Answer the following questions CORRECTLY I will know if this is wrong. I WILL REPORT ANY INCORRECT ANSWERS!
In-s [12.5K]

Answer by JKismyhusbandbae: A dot plot is a type of graph used to compare frequency counts within categories or groups.  Dots are used on the graph.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate each mountain path grade to the nearest .
nordsb [41]
I’m not exactly sure how to calculate the grade, but this is what I’ve done below. Hope it helps!
5 0
3 years ago
2/3 of a pizza has olives on it . If Vivian eats 1/2 of the olive pizza , what fraction of the whole pizza did she eat ? Comment
My name is Ann [436]

Answer:

33% of a whole pizza

Step-by-step explanation:

2/3 of 100% = 66%

so 66% of the pizza has olives

she eat the half of that and the half from 66% is 33%

8 0
4 years ago
Convert into percentages 7/25
LekaFEV [45]

Answer:

28%

Step-by-step explanation:

<u>Divide the numerator by the denominator in order to convert this fraction into a decimal.</u>

7/25 = 0.28

<u>Multiply the decimal by 100 to convert into a whole number.</u>

.28 * 100 = 28

<u>7/25 converted into a percent is 28%.</u>

8 0
3 years ago
Other questions:
  • julian saved $180 to spend on clothing. if pants cost $15 each and t shirts cost $9 each, what is the greatest number of pants t
    8·1 answer
  • A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?
    14·1 answer
  • Is 0.124356 rational or irrational
    10·1 answer
  • If line d intersects plane F, then how many points on line d also lie on plane F?
    14·2 answers
  • What is 1km change to (m)?
    11·1 answer
  • I need more help plssss❤️❤️
    10·1 answer
  • What is -4x +7 = 11
    14·2 answers
  • What are the roots of this quadratic equation?-10x^2+12x-9=0
    10·1 answer
  • What is the approximate solution to this?
    7·1 answer
  • What is the variable of f(3) in the function below? f(x) =2^x
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!