1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veseljchak [2.6K]
3 years ago
5

raphela counted a total of 40 white cars and yellow cars. there were 9 times as many white cars as yellow. how many white cars d

id Raphael count
Mathematics
2 answers:
daser333 [38]3 years ago
8 0
W+y=40 and w=9y
Substitute.
9y+y=40
10y=40
y=4
w=9x4=36

36 white cars.
lukranit [14]3 years ago
7 0
The answer would be 40 x 9 = 360
You might be interested in
The balance of a loan is $2,570 in January, and the monthly payment is $125.50. The relationship between the loan balance, y, an
Mila [183]
<span>May, June, and July <<< answers

</span> <span>y = 2,570 - 125.50x 

$1,600 < y < $2,000 </span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation for y.<br> 8x – 9y = 11
pav-90 [236]
8x-9y=11

First you move the 8x because you have to leave the 9y alone

8x-9y=11
-8x        -8x

-9y=11-8x

Now you have to move the -9, so the inverse of multiplying is dividing so you divide -9.

-9y/-9= 11/-9 -8x/-9

since you can't have negative as a denominator it would be:

y= -11/9+8x/9

<span>You have to change the signs</span>
3 0
3 years ago
PLEASE HELP
iris [78.8K]

Answer:

1) 32

2) x=9

4) 36

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
You are choosing between two different cell phone plans. The first plan charges a rate of
Zolol [24]

Answer:

at least 450 minutes

Step-by-step explanation:

Find an expression for the cost of each plan as a function of the number of minutes. Set the expressions equal to each other, and solve for the number of minutes.

Let x = number of minutes.

First plan:

cost (in dollars) = 0.21x

Second plan:

cost (in dollars) = 0.11x + 44.95

Set the expressions equal:

0.21x = 0.11x + 44.95

Subtract 0.11x from both sides.

0.1x = 44.95

Divide both sides by 0.1

x = 44.95/0.1

x = 449.5

Since you cannot have a fraction of a minute, the answer is 450 minutes.

3 0
2 years ago
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • hamid has gained weight he now weighs 88kg. which is 10 % higher than his normal weight what is hamids normal weight
    8·1 answer
  • Select the equation of the line that passes through the point (3, 5) and is perpendicular to the line x = 4.
    14·1 answer
  • Lily has two times as much money invested in 8% stocks as she has in bonds paying 6%. How much she has invested in stocks​ if he
    11·1 answer
  • A painter places an 8.5 ft ladder against a wall. the bottom of the ladder is 4 ft from the base of the wall. how high up the wa
    14·1 answer
  • (−14x^3y^3+4x^5 y6)÷(2x^4y^5)
    6·1 answer
  • I need help with this.
    15·2 answers
  • 3/5 × 10/12 simplified
    5·1 answer
  • Can y’all help me on this I just don’t understand it’s find su and m is the midpoint
    5·1 answer
  • What is the probability of rolling a number less than 5 and flipping heads?
    11·1 answer
  • What would be the solution for x inequality 47-4x&lt;7
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!