1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
navik [9.2K]
3 years ago
6

Trever and Marisa together have 28 t shirts to sell if marissa has 4 fewer t shirts than trevor find how many t shirt Trevor has

Mathematics
1 answer:
Salsk061 [2.6K]3 years ago
8 0

Answer:

   Trevor has 16 number of shirts

Step-by-step explanation:

We have been given that Trevor and Marisa together have 28 t shirts to sell if Marissa has 4 fewer t shirts than Trevor

let the number of shirts Trevor have be x

And since, Marissa has 4 fewer than Trevor so number of shirts Marissa will have be x-4

Hence, according to question equation becomes:

x+x-4=28

We will solve for x to find the number of t shirts  Trevor has

2x -4 =28

2x = 32

x =16

Hence, Trevor has 16 number of shirts

You might be interested in
The point-slope form of the equation of a line that passes through points (8, 4) and (0, 2) is y – 4 = (x – 8). What is the slop
ch4aika [34]
So slope intercept form is y=mx+b
m=slope b=y intercept
convert current equation to slpe intercept
y-4=x-8
add 4 to both sides
y=x-4
tada
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the diagram shown overline AD and intersect at point E. overline AB and overline CD are parallel . Given the segment length s
Harrizon [31]

Answer:

11.25

Step-by-step explanation:

Since AB and CD  are parallel, ∠D is congruent to ∠A and ∠C is congruent to ∠B.  Therefore the two triangles are similar by the AA postulate.  Now, the corresponding sides are in proportion

Since AE ↔ DE and AB ↔ CD

So, AE/CD = AB/CD

AE/5 = 9/4

AE = 9(5)/4

     = 45/4  = 11.25

8 0
3 years ago
Tell whether x and y show direct variation. Explain your reasoning. x=y+2
Mashutka [201]

Answer:

It does not show variation

Step-by-step explanation:

Given

x = y + 2

Required

Determine if there's direct variation between x and y

The general form of direct variation is:

y = kx

Make y the subject of formula in the given parameters;

x = y + 2

y = x - 2

Compare y = x - 2 to y = kx

<em>Since they are not of the same form, then the given equation do not show direct variation</em>

6 0
3 years ago
How do i show proof?​
Alexus [3.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

If m is parallel to p then the angles 1 and 8 are =. If 8 and 2 are = (as said in the paper), then a and b are parallel

8 0
3 years ago
Sally is having a party and she has invited nine of her friends.
Alexeev081 [22]

Answer:

1) 5 limes, 5 lemons, 1,000 mL of pineapple juice, 2,000 mL of lemonade, 1,000 of orange juice

2) Limes = $2, Lemons = $2.5, Lemonade = $1.60, Orange Juice = 80c, Pineapple Juice = 90c

Step-by-step explanation:

1/2 limes · 10 = 5

1/2 lemons · 10 = 5

100 mL of pineapple juice · 10 = 1,000 mL

200 mL of lemonade · 10 = 2,000 mL

100 mL of orange juice · 10 = 1,000 mL

Cost:

5 limes · 0.4 = $2

5 lemons · 0.5 = $2.5

mL to L

1,000 mL of pineapple juice = 1 L, this costs 90¢

2,000 mL of lemonade = 2 L, this costs $1.60

1,000 mL of orange juice = 1 L, this costs 80¢

Overall:

5 limes for $2

5 lemons for $2.5

1 L of of pineapple juice for 90¢

2 L of lemonade for $1.60

1 L of orange juice for 80¢

3 0
4 years ago
Other questions:
  • Put the following rational numbers in ascending order. 0.4, 1/2, 9/10
    9·2 answers
  • A school had an election where the candidates received votes in the ratio of 1:2:3. If the winning candidate received 210 votes,
    8·1 answer
  • Evaluate this expression for a = 2 and b = 3. (a+5)-(b/b-4)+2(b+3/a)
    10·1 answer
  • How do I write the number in 2 other forms 0.632 and 4.293 ?
    11·2 answers
  • what is 6/10 of 90574096431978946032746023682059635097??????????????????????????????????????????????????????????????????????????
    9·2 answers
  • Whats the answer HELP giving brainliest
    7·1 answer
  • Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99
    12·1 answer
  • How can you use ratios to determine if two figures are similar?
    5·1 answer
  • James had $ 6500 in a bank account that paid 4% interest at the end of each year. How much money did Mr. James have in his accou
    10·2 answers
  • A grocer sold 25 fewer kilograms of fruit on the first day of operation than he did on the second day. On the third day, the gro
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!