1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
earnstyle [38]
3 years ago
10

Multiplying fractions

Mathematics
2 answers:
nata0808 [166]3 years ago
8 0
The answer is -1/18.
Hope this helps
mixas84 [53]3 years ago
6 0

2/9 x -1/4

2x1=2   9x4=36

2/36

simplify

1/18

hope this helps


You might be interested in
Standard equation an each circle
professor190 [17]

Answer:

Incorrect

Step-by-step explanation:

Juanita is incorrect because she shouldn't be using 2 squared.

3 0
3 years ago
Twenty less than a number is more than twice the same number . Step by step to get the answer
likoan [24]
20 less than (-20) a number (n) is more than (>) twice the same number (2n)
-20+n>2n
minus n both sides
-20>n
n<-20
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the length of the missing leg?!
posledela

<em>So</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>right</em><em> </em><em>answer</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>1</em><em>2</em><em> </em><em>m</em><em>.</em>

<em>Look</em><em> </em><em>at</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>attached</em><em> </em><em>picture</em>

<em>H</em><em>ope</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>help</em><em> </em><em>you</em><em>.</em><em>.</em>

<h3><em>Good</em><em> </em><em>luck</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em></h3>

<em>-Pragya~</em><em>~</em>

8 0
3 years ago
Point d is on line segment ce. Given ce = 18 and cd=12,determine the length de
Ostrovityanka [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which expression is equivalent to the one below?
Murrr4er [49]

Answer:The answer is 1 over 2/3

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Change equation to slope intercept form 2x-3y=15
    6·1 answer
  • Lisa and 3 of her friends want to share 3 apples equally. write an expression to show what fraction of the apples each person sh
    9·1 answer
  • Which is the better deal? Question 2 options: 1 lb of apples for $2.50 3 lbs of apples for $4.25 5 lbs of apples for $7.20 10 lb
    10·1 answer
  • Which of the following is an example of an irrational number?
    10·1 answer
  • A train moves at constant speed and travels 6 miles in 4 minutes. What is its speed in miles per minute?
    6·1 answer
  • Kylie fell asleep 34% of the way through the trip. If kylie fell asleep after they had traveled 306 miles what wasthe total leng
    11·1 answer
  • Luis bought stock at $63.30. The next day, the price increased $12.80. This new price changed by −6 3/4% the following day. What
    12·1 answer
  • WITCH ONE DO I PICK PLEASE HELP
    7·2 answers
  • Which angles!!! Need answers 40% of my grade please and thank you
    14·1 answer
  • What is the difference between 693.45 and 23.791?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!