Answer:
Twelve divide by six times two.
4
Step-by-step explanation:
To solve this problem, first you have to use the order of operations stands for parenthesis, exponents, multiply, divide, add, and subtract from left to right.
First, multiply & divide numbers from left to right.



Therefore, the correct answer is twelve divide by six times two or 4.
<h2>Hope this helps!</h2><h2 /><h2>Have a wonderful blessing day! :)</h2><h2 /><h2>Good luck! :)</h2>
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
the last one
:D
Step-by-step explanation:
Answer/Step-by-step explanation:
-33 is not a whole number. A whole number is a number(positive) that contains no decimals nor fractions.
Answer:
Point D and It is equivalent to 75%
Step-by-step explanation: