1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KonstantinChe [14]
4 years ago
5

The cost for 3.5 pounds of shrimp is $14.63.

Mathematics
1 answer:
notka56 [123]4 years ago
3 0

Answer:

$4.18 dollars per pound

Step-by-step explanation:

We can find the price in dollars per pound by dividing the cost by the number of pounds:

14.63/3.5 = 4.18

This means the price in dollars per pound is $4.18

You might be interested in
Four friends shared 1/2 of one carton of orange juice and 1/4 of another carton of apple juice. What fraction of each carton of
Natalka [10]

Answer:

\dfrac{1}{16}

\dfrac{1}{32}

\dfrac{3}{32}

Step-by-step explanation:

So in the first carton of orange juice 4 friends shared the juice.

This can be shown as:

\dfrac{(\dfrac{1}{2})}{4}

\dfrac{(\dfrac{1}{2})}{4}=\dfrac{1}{16}

The 4 friends got 1/16 of the carton each in the first carton of OJ.

Next for the second carton, it can be shown as:

\dfrac{(\dfrac{1}{4})}{4}

\dfrac{(\dfrac{1}{2})}{4}=\dfrac{1}{32}

The 4 friends got 1/32 of the carton each in the first carton of OJ.

Now to see how much they got in total each, we simply add 1/16 to 1/32

Total OJ each = \dfrac{1}{16}+\dfrac{1}{32}

Total OJ each = \dfrac{3}{32}

Each friend got a total of \dfrac{3}{32} each from both cartons of OJ.

3 0
3 years ago
Y+5<br> ——=0 solve for y<br> X-1
Ira Lisetskai [31]

Answer:

y = -5

Step-by-step explanation:

see the pic for the steps . .

5 0
4 years ago
What is the simple quotient for 32 divide by 8/5
Softa [21]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

32/1 / 8/5= 32/1 x 5/8= 160/8=20

4 0
3 years ago
Help ! solve the following system of equations <br><br> -9x+2y=-13<br><br> 2x-9y=20
Stella [2.4K]

Answer: x = 1, y = -2

Step-by-step explanation:

-9x+2y=-13

x= 13/9 + 2/9y

2x-9y=20

2(13/9+2/9y)-9y=20

<em>Substitute y with -2.</em>

<em />

x= 13/9+2/9(-2)

<em>After solving you'll see that 1 is a possible solution for x.</em>

<em />

Check your answer

-9x+2y=-13

-9x1+2(-2) = -13

2x-9y=20

2x1-9(-2) = 20

-13 = -13

20 = 20

Therefore, x=1 and y=-2

5 0
3 years ago
HELP NOW IS THIS CORRECT
Arisa [49]
Yes this question is correct
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What angle (in radians) corresponds to 0.75 rotations around the unit circle?
    10·1 answer
  • Please Help !!! Thank You
    15·2 answers
  • create three different drawings showing a number of circles and triangles in which the ratio of circles to triangles is 2:3
    8·2 answers
  • Adina makes $53,112 per year and is looking to find a new apartment rental in her city. She searched online and found an apartme
    15·1 answer
  • On January 1, 1970, Los deposited $1950 into a savings account paying 6.6% interest, compounded semiannually. If she hasn't made
    14·2 answers
  • The string of a kite is 100 meters long and it makes an angle of 60° with the ground. What is the height of the kite?
    12·1 answer
  • Please help me :)<br> i will give your answer a brainiest if it’s correct!
    15·1 answer
  • I need help there is a stalker
    10·1 answer
  • Simplify answer, round to nearest 10th in radical form
    10·1 answer
  • sarah has plantains and pomegranates in a ratio of 18/176 how many ponogranates does she have if she had 9 plantains
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!