Answer:
$4.18 dollars per pound
Step-by-step explanation:
We can find the price in dollars per pound by dividing the cost by the number of pounds:
14.63/3.5 = 4.18
This means the price in dollars per pound is $4.18
Answer: 572
110/154 = x/126
154x/13860
x = 13860 /154 = 90
90 milligrams of medicine A
16.09 kph