1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute
4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.
Answer:
jjytrewasxcfgyuikjyt45678ijhgfgn
Step-by-step explanation:
Answer:
D
Step-by-step explanation:
A triangle is always determined by the names of its angles. If, for any reason, you wanted to label it by its side names(which I don't even think you can do but assuming you wanted to), you dont even have the names for all three sides here. So, it can only be d. A, X, and T are the three angle names for this triangle, so this is triangle ATX or AXT.
Answer:
Option (3). 120° will be the answer.
Step-by-step explanation:
By using the theorem of secants intersecting externally,
Measure of angle formed by two secants, from a point outside the circle is half the difference of the measures of the intercepted arcs.
m∠C = 
36° = 
72° =
°
= 72 + 48
= 120°
Therefore, Option (3) is the answer.