1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anarel [89]
3 years ago
7

You need to create a fenced off region of land for cattle to graze. The grazing area must be a total of 500 square feet, surroun

ded by a fence, and in the shape of a regular polygon. Within this grazing area, the length of the apothem must be 10 feet long.
Part I. Find the total perimeter of the grazing area.

Part II. If the cost of the fence is $7.95 per linear foot, how much will it cost to place a fence around the entire grazing area?

Part III. Suppose this grazing area is of an industrial grazing area for a major industry farm. What is the total cost to build a fence around the entire land of the large scaled farm? (You have to convert from working with perimeter to area.) also its 1/60 of the larger area.

Include all of the necessary calculations in your final answers for Parts I, II, and III.
Mathematics
1 answer:
KATRIN_1 [288]3 years ago
6 0
<h3>Given</h3>

A regular polygon with area 500 ft² and apothem 10 ft

Cost of fence is $7.95 per ft

<h3>Find</h3>

Part III The cost of fence around an area scaled to 60 times the size

<h3>Solution</h3>

You don't want to think too much about this, because if you do, you find the regular polygon has 3.087 sides. The closest approximation, an equilateral triangle, will have an area of 519.6 ft² for an apothem of 10 ft.

For similar shapes of scale factor "s", the larger shape will have an area of s² times that of the smaller one. Here, it appears the area scale factor s² is 60, so the linear scale factor is

... s² = 60

... s = √60 ≈ 7.7460

The perimeter fence of the 500 ft² area is presumed to be 100 ft long (twice the area of the polygon divided by the apothem—found in Part I), so the perimeter fence of the industrial farm is ...

... (100 ft)×7.7460 = 774.60 ft

and the cost to construct it is

... ($7.95/ft)×(774.60 ft) ≈ $6158

You might be interested in
3 (x-4) = 12x<br><br> What is the value of x.<br> Will give brainliest to first answer
diamong [38]

Answer:

x = -\frac{4}{3}

Step-by-step explanation:

Distributive Property:

3 (x - 4) = 12x

3x - 12 = 12x

Combine like terms and isolate the variable:

3x - 12 = 12x

-12 = 9x

-\frac{4}{3} = x

x = -\frac{4}{3}

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you find the slope intercept form for Y=10-(4x+8)
Solnce55 [7]
Slope intercept form is y=mx+b.

slope: -4
y-intercept: 2

Therefore, y=-4x+2 is the slope intercept form of y=10-(4x+8). I hope this helped! Please 5 star this!
3 0
3 years ago
Joey took a total of 12 pages of notes during 3 hours of class. after attending 4hours of class, how many pages of notes will jo
Delicious77 [7]

Answer:

If he kept taking notes at the same pace, he would have 16 pages of notes in his notebook.

Step-by-step explanation:

By dividing the number of pages of notes taken by the time spent taking them, you can find his rate of note-taking, which is 4 pages an hour. By adding another hour of notes, he should have 16 pages of notes. But if this question is asking for 4 more hours, the answer would be 28 pages.

4 0
3 years ago
Do you think have a fixed mindset or growth mindset in math explain why
Strike441 [17]
Growth mindset because there is a new point/topic to look at everyday and even though it may challenge your mind, it feels better when you have learned it
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The librarian purchased 22 copies of a best-selling book for $385.66.
adell [148]

Answer:

$17.53

Step-by-step explanation:

You know the total price of 22 copies was $365.66. To find the price of one copy, you divide 365.66 by 22 to get $17.53 per copy.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Round 7,782 to the nearest ten hundread
    9·2 answers
  • 3 us 8. olivia ties 2.5 feet of ribbon onto ome balloon How many yards of ribbon does Olivia need for 18 balloons?
    12·1 answer
  • Graph each function y=3x2-7
    14·1 answer
  • Book A: 120 pages Book B: 170 pages Book C: 90 pages Kevin and Dashawn were both assigned reading from books A, B, and C above.
    13·2 answers
  • at a grocery store, salted peanuts in the shell cost .30 cents per ounce. Is $5.00 enough money to buy 1 pound of peanut? If it
    8·1 answer
  • 7 guests coming to the party. Each guest drink 500ml of lemonade each. How many litres of lemondae yo buy. If rach litre costs &
    5·1 answer
  • A toy store sells accessories to go with the latest action figure. The store projects that it will sell a certain number of acce
    15·1 answer
  • These two lines are parallel. Write an equation for each. Either upload a picture or type in the answer box.
    7·2 answers
  • Use the whole numbers 1 through 9 only one time each to find the largest possible value for x
    5·1 answer
  • Use the equation f(x)=0.003x²-0.083x+2.514. Predict the value for x+20 years.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!