1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luba_88 [7]
3 years ago
6

if doris paid $5.28 for 4.4 pounds of swiss cheese what was the the price of 1 pound of swiss cheese?

Mathematics
2 answers:
victus00 [196]3 years ago
8 0

5.28/ 4.4 = 1.2 per pound

Nutka1998 [239]3 years ago
6 0
I think you multiply
You might be interested in
Can someone please help me with this :(
konstantin123 [22]

Answer:

(it will take super long for me to answer this)

Step-by-step explanation:

Use desmos graphing calculator, put in your f(x)/y values and you will get all of the answers you need. Hope this is helpful :)

5 0
3 years ago
Free Bpoints because I'm dripped out in success
nevsk [136]

Answer:

why thank you :)

hope that continues for you and have an awesome day

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP I NEED HELP ASAP
Greeley [361]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

see attachment

3 0
3 years ago
What kind of angle is this and how do you work it out?
Lostsunrise [7]
Well x is an obtuse angle

but the angle e,f,g is an acute angle
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the coordinates of a point that is 7 strides west of (2,-1)
SIZIF [17.4K]
The coordinates are (-5,1).
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Trying to help my bro solve this <br>Y= -2x+2
    7·2 answers
  • One batch of cookies calls for 2 cups of oil, 4 cups of sugar, 1.5 cups of sugar, 1 cup of baking soda, and 1 cup of chocolate c
    12·1 answer
  • Rewrite 5 − 6 using the additive inverse and display the new expression on a number line.
    10·1 answer
  • A van will drive ten miles north, 15 miles south, and then five miles north again. The van gets 33 miles per gallon, and there i
    14·2 answers
  • One sixth of thirty-six hundredths is less than two-tenths less than four
    7·1 answer
  • the cost of four scarves and six hats is $52.00.the cost of two hats is $1 more then the cost of 1 scarf.how much does 1 scarf c
    14·1 answer
  • PLEASE PLEASE PlEASE I NEED HELP!!!
    5·1 answer
  • Pleaseeeeee show the work
    5·1 answer
  • During a sale, every item in a store is 80% of its regular price. 1.If the regular price of a T-shirt is$10, what is its sale pr
    5·2 answers
  • Estimate the quotient (report if calculator answer or incorrect)​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!